Počet väzňov, ktorí pracujú, sa mierne zvýšil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 14. decembra (TASR) - Aktuálna zamestnanosť slovenských väzňov je 69,33 percenta z odsúdených, ktorých je možné zaradiť do práce.

"V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2014 je to nárast zamestnanosti o 1,52 percenta, čo je v priemernom počte zvýšenie až o 152 osôb zaradených denne do práce. Aktuálna priemerná výška pracovnej odmeny je 103,06 eura mesačne,"
uviedol dnes pre TASR Adrián Baláž-riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). V súčasnosti sa vo výkone väzby nachádza 1306 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8677 odsúdených.  

Z hrubej pracovnej odmeny odsúdeného vykonáva a odvádza príslušný ústav zrážky (odvody) podľa osobitných predpisov. Zostatok je čistá pracovná odmena, z ktorej sa vykonávajú zrážky na úhradu výživného, trov výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody a ďalších pohľadávok. Na rozdiel od odsúdených, ktorí sú povinní pracovať, obvinení vo výkone väzby môžu byť zaradení do práce, ak o to požiadajú a orgán činný v trestnom konaní alebo súd s tým súhlasí.

"Zamestnávanie odsúdených zohráva v podmienkach väzenstva dôležitú úlohu, nakoľko práca je považovaná za významný psychohygienický faktor. Odsúdený sa zaraďuje do práce v súlade s účelom výkonu trestu. Pritom sa prihliada na zdravotný stav, bezpečnostné hľadisko, využitie pracovnej kvalifikácie a plnenie cieľov programu zaobchádzania. Odsúdení sa zaraďujú do práce v ústave alebo mimo ústavu na pracoviská vnútornej prevádzky ústavov (na zabezpečenie chodu ústavov) alebo v strediskách vedľajšieho hospodárstva, kde sa vykonávajú práce formou vlastnej výroby alebo poskytovaním prác a služieb na základe uzatvorenej zmluvy ústavu s fyzickými a právnickými osobami zmluvy," dodal mimo iného Baláž.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.