Z tábora pri irackom Mósule sa stiahla časť tureckých vojakov

Mešita proroka Júnisa (alebo Jonáša) v Mósule, 360 km severozápadne od Bagdadu, archívne foto z 19. júla 2014 Foto: TASR/AP

Ankara/Bagdad 14. decembra (TASR) - Z výcvikového tábora v blízkosti severoirackého Mósulu odišla dnes časť tureckých vojakov, ktorých stiahnutie dôrazne požaduje vláda v Bagdade. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na turecké štátne médiá.

Podľa tureckej agentúry Anadolu dnes z tábora Baašíka pri Mósule odišiel konvoj 10-12 vojenských vozidiel vrátane tankov, ktorý smeroval na sever. Agentúra ako zdroj správy uviedla bližšie nešpecifikované turecké zdroje.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v piatok avizoval, že Ankara "zreorganizuje" svoje vojenské sily v tábore Baašíka. Dnešné sťahovanie vojakov je podľa nemenovaného novoprijatých opatrení.

Príslušníci tureckej armády pôsobia v oblasti pri severoirackom Mósule, ktorý ovláda extrémistická skupina Islamský štát (IS), už od minulého roku. Začiatkom decembra tam však vyslalo stovky nových vojakov, čo vyvolalo protesty irackej vlády i verejnosti.

Ankara trvá na tom, že títo vojaci majú chrániť tureckých vojenských poradcov, ktorí poskytujú výcvik irackým silám bojujúcim proti IS. Iracká vláda však tvrdí, že nasadenie stoviek tureckých vojakov prebehlo bez jej vedomia. Bagdad pohrozil, že oficiálne požiada Bezpečnostnú radu OSN, aby nariadila okamžité a bezpodmienečné stiahnutie tureckých vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.