SaS vyzýva na odvolanie šéfa Vodohospodárskej výstavby pre šafárenie

Na archívnej snímke Ladislav Lazár Foto: TASR/František Iván

Bratislava 14. decembra (TASR) – Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) by mal odvolať riaditeľa Vodohospodárskej výstavby (VV) Ladislava Lazára. Myslí si to opozičná SaS, ktorá na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave vyzvala na takýto krok šéfa envirorezortu.

Dôvodom je podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka šafárenie s peniazmi v tomto štátnom podniku, a to financovaním žalôb proti kritikom vlády z rozpočtu firmy. "Vyzývam ministra, aby odvolal z funkcie riaditeľa štátneho podniku Vodohospodára výstavba Ladislava Lazára za zneužívanie rozpočtu štátneho podniku, a teda aj za zneužívanie peňazí nás všetkých," zdôraznil Galko.

Podľa SaS sa riaditeľ Lazár kritikom, ktorí poukazujú na jeho kauzy, vyhráža žalobami. "Tieto však majú slúžiť nie na ochranu podniku, ale vyzerá to tak, že skôr na jeho tunelovanie," tvrdí SaS. Dôkazom je podľa strany aj konkrétna žaloba podaná na tímlídra SaS pre energetiku Karola Galeka. Ten sa v apríli a máji na svojom blogu vyjadril ku kauze Gabčíkovo.

Žalobu pre Vodohospodársku výstavbu vypracovala externá advokátska kancelária, s ktorou má podľa SaS podnik uzatvorenú zmluvu na poskytovanie právnych služieb každoročne vo výške 300.000 eur. Od roku 2011 do konca roku 2014 však podľa strany Vodohospodárska výstavba eviduje od tejto advokátskej kancelárie faktúry v celkovej výške viac ako 4,3 milióna eur, hoci zmluvy boli uzatvorené len na sumu 480.000 eur. A to išlo podľa liberálov o zastupovanie iba v šiestich prípadoch.

"Podávanie žalôb na kritikov vlády cez externé advokátske kancelárie pod hlavičkou štátneho podniku, to nie je nič iné ako snaha o zastrašovanie kritikov za peniaze nás všetkých," dodal Galko. SaS má pritom informácie, že sa žalobami hrozilo aj šéfovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi či blogerke, ktorá za toto hnutie kandiduje, Veronike Remišovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.