Rada Európy: Vatikán musí zintenzívniť stíhanie finančných zločinov

Námestie sv. Petra vo Vatikáne, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo

Vatikán 15. decembra (TASR) - Experti Rady Európy (RE) vyzvali dnes Vatikán, aby zintenzívnil stíhanie finančnej trestnej činnosti. Súčasne však ocenili opatrenia v boji proti praniu špinavých peňazí, ktoré vatikánske orgány prijali v uplynulých troch rokoch.

Podľa pravidelnej správy expertného výboru RE s názvom Moneyval Vatikán len tento rok začal vyšetrovať 13 podozrení z prania špinavých peňazí a celkovo zmrazil aktíva v hodnote vyše 11 miliónov eur, uviedla agentúra AP.

Členovia výboru Moneyval, ktorý od roku 2012 monitoruje finančnú transparentnosť Vatikánu, konštatovali, že tamojšia prokuratúra celkovo iniciovala 29 vyšetrovaní týkajúcich sa peňazí potenciálne pochádzajúcich z trestnej činnosti. Zatiaľ sa však ani v jednom prípade nedospelo do štádia predloženia oficiálnej obžaloby a začatia súdneho procesu.

"Situácia sa musí zlepšiť," uvádza sa v správe Moneyvalu, z ktorej citovala agentúra DPA.

Experti RE v tejto súvislosti vyjadrili pochybnosti, či má vatikánska prokuratúra a polícia dostatočné kapacity, aby riešila finančnú trestnú činnosť "efektívne a včas".

Vatikán, najmenší medzinárodne uznaný štát sveta, sa v ostatných rokoch dostáva pod čoraz silnejší tlak, aby zakročil voči praniu špinavých peňazí a zlepšil finančnú transparentnosť. Prispela k tomu séria škandálov okolo vatikánskej banky IOR.

Viacero reforiem v tomto smere prijal súčasný pápež František i jeho predchodca Benedikt XVI. Experti Moneyvalu vo svojej najnovšej správe dospeli k záveru, že Vatikán si v tomto smere vybudoval už dostatočné právne štruktúry, ktoré však ešte musia priniesť konkrétne výsledky v praxi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.