Fabius: Dohoda o klíme môže ľudstvo rozhýbať správnym smerom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Paríž 15. decembra (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 priznal, že dohoda, ktorá vzišla z Konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21), sa rodila veľmi ťažko. Podľa neho však ide o dohodu, ktorá "môže rozhýbať ľudstvo správnym smerom".

Fabius, ktorý predsedal COP21, uviedol, že finálna dohoda sa "rodila mimoriadne ťažko", lebo "bolo treba nájsť spoločnú cestu v súlade s pravidlom, že s ňou bude musieť súhlasiť všetkých 195 zúčastnených krajín".

Potvrdil, že každá z krajín bude musieť zverejniť svoje záväzky v oblasti emisií skleníkových plynov. Spresnil pritom, že dohoda nie je záväzná, "nie je to trestný zákonník".

Uviedol však, že existujú nástroje na vynútenie jej plnenia. "Ak by nejaká krajina nedodržiavala svoje záväzky, predstavte si ten medzinárodný tlak, ktorému by bola vystavená," spresnil.

Fabius v rozhovore priznal, že parížska konferencia nevyriešila všetky problémy súvisiace s klimatickými zmenami, ale "bez Paríža by sa nevyriešilo nič".

Podľa konečnej verzie parížskej dohody cieľom svetového spoločenstva je udržať globálne otepľovanie do konca tohto storočia výrazne pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím. V záujme toho majú jednotlivé krajiny predostrieť svoje národné ciele v oblasti znižovania skleníkových plynov. Ich plnenie sa bude pravidelne - raz za päť rokov - vyhodnocovať. Dohoda ráta s tým, že rozvinuté krajiny pomôžu rozvíjajúcim sa. V pôvodnom návrhu bola zmienka, že po roku 2020 má ísť o pomoc v objeme 100 miliárd dolárov ročne. V schválenom návrhu dohody sa táto suma uvádza ako dolná hranica ročného objemu finančnej pomoci.

Väčšina odborníkov, ktorí sa po prijatí dokumentu vyjadrovali pre médiá, upozornila na dôležitosť faktu, že dohoda z Paríža je globálna a všetky štáty sa zhodli na naliehavosti situácie súvisiacej s klimatickými zmenami. Ocenili aj prácu klimatológov, ktorí dokázali mobilizovať delegátov COP21 a poukázať na riziká, aké pre ľudstvo znamenajú zmeny klímy, a naliehavosť ich riešenia. Poukázali aj na to, že dohoda z Paríža dáva mimovládnym organizáciám nástroj, ktorým môžu účinnejšie vyvíjať tlak na národné vlády.

Komentátori v pondelkových vydaniach mnohých denníkov však upozornili, že dohoda nie je pre štáty záväzná: majú konať na báze dobrovoľnosti, čo im dáva veľký manévrovací priestor. Priznali však, že ak sa berie do úvahy doterajší vývoj riešenia problémov klimatických zmien, potom sa delegátom COP21 v podstate podarilo dosiahnuť maximum. Iróniou však podľa nich je, že rovnaký cieľ mohol byť dosiahnutý už pred 20 rokmi, ak by na to bola vtedy vôľa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.