K ohrozeniu pacientov v onkologickom ústave podľa riaditeľa nedošlo

Na snímke zľava riaditeľ Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Csaba Faragó a riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozef Dolinský počas brífingu NOÚ na tému - Stanovisko k policajnej razii. V Bratislave 16. decembra 2015. Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 16. decembra (TASR) – Do kšeftovania s liekmi bolo v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave zapojených šesť ľudí pracujúcich na Úseku prípravy cytostatík. Polícia, na ktorú sa obrátil riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský, ich obvinila z krádeže a navrhla väzobné stíhanie. So všetkými ústav okamžite rozviazal pracovný pomer. Podľa Dolinského k ohrozeniu pacientov nedošlo. "Doterajšie vyšetrovanie tieto skutočnosti nepotvrdilo," povedal dnes na brífingu. Ohrozené nemá byť ani fungovanie uvedeného pracoviska.

Na podozrivú manipuláciu s liekmi na oddelení, kde sa pripravujú onkolieky pred ich podaním pacientom, upozornili riaditeľa zariadenia koncom októbra zamestnanci. Keď sa podozrenia ukázali "pravdepodobné", 13. novembra ich oznámil kriminálnej polícii, priblížil Dolinský. Podľa prijatého oznámenia mali v NOÚ viaceré osoby kradnúť lieky pre onkopacientov a neskôr ich predávať. Policajti začali trestné stíhanie pre krádež ešte v ten deň.

Na snímke riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozef Dolinský počas brífingu NOÚ na tému - Stanovisko k policajnej razii. V Bratislave 16. decembra 2015. Foto: TASR - Andrej Galica

Policajti vykonali štyri domové prehliadky a jednu prehliadku nebytových priestorov. Počas nich zaistili výpočtovú techniku, cytostatiká a značnú finančnú hotovosť, informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Csaba Faragó. Začiatkom decembra tiež zadržali viaceré osoby. V sobotu (12.12.) dostala spisový materiál spolu s podnetom na väzobné stíhanie obvinených prokuratúra. Ku krádeži liekov sa priznali, hrozí im troj- až desaťročné väzenie. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovania polícia ani NOÚ k prípadu viac informácii v súčasnosti neposkytujú.

Šéf NOÚ označil situáciu za historický moment. "Je to podľa mňa prvýkrát, keď riaditeľ štátneho zdravotníckeho zariadenia iniciuje vyšetrovanie vo svojej vlastnej organizácii pre nelegálnu činnosť orgánmi činnými v trestnom konaní. Domnievam sa, že toto je dôkaz toho, že nielen mimovládne organizácie, občania alebo súkromné firmy môžu podávať a podávajú podnety, ale že aj my, lekári, môžeme sami takýto podnet podať, lebo aj nám lekárom záleží na správnom a lepšom fungovaní zdravotníctva," skonštatoval Dolinský.

Zároveň vyzval zdravotníkov aj pacientov, aby akékoľvek podozrenia ohlasovali príslušným orgánom činným v trestnom konaní. "Len takýmto spôsobom sa veci môžu pohnúť vpred a takýmto spôsobom je potrebné riešiť problémy, ktoré sa v súčasnosti v slovenskom zdravotníctve vyskytujú," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.