Ekonomika eurozóny v závere roka solídne rastie

Eurozóna, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 16. decembra (TASR) - Ekonomika eurozóny v závere roka solídne rastie a firmy zrýchlili nábor nových zamestnancov, ktorý dosiahol najvyššiu úroveň za viac ako 4,5 roka. To signalizuje, že hospodárstvo regiónu, ktorý platí eurom, by v nadchádzajúcich mesiacoch malo nabrať väčšie tempo. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila na svojej internetovej stránke a o ktorom informovala aj agentúra Bloomberg.

Podľa predbežných výsledkov Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v decembri znížil na 54 bodov z novembrových 54,2 bodu. Hodnota indexu sa však udržala pomerne vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Vývoj PMI v posledných troch mesiacoch tohto roka signalizuje, že hospodárstvo eurozóny by v súčasnom 4. kvartáli 2015 malo dosiahnuť solídny rast.

Prieskum tiež ukázal, že výrobný sektor dosiahol najväčšie tempo rastu za 20 mesiacov a predbehol dominantný sektor služieb, prvýkrát v tomto roku. A obe odvetvia vytvorili nové pracovné miesta, vďaka čomu zamestnanosť v eurozóne stúpla na najvyššiu úroveň od mája 2011.

Konkrétne, PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v decembri znížil na 53,9 bodu z 54,2 bodu v novembri, ale jeho hodnota je stále pomerne vysoká, čo znamená, že toto odvetvie pokračuje v raste.

A zároveň PMI výrobného sektora eurozóny tento mesiac vzrástol na 53,1 bodu z novembrových 52,8 bodu a dosiahol najvyššiu úroveň za 20 mesiacov. Aj čiastkový index produkcie výrobného sektora stúpol na 54,4 bodu z 54 bodov v novembri a je tiež najvyšší za 20 mesiacov.

Čo sa týka jednotlivých krajín, kombinovaný PMI najväčšej ekonomiky eurozóny - Nemecka v decembri mierne klesol na 54,9 bodu z novembrového osemmesačného maxima 55,2 bodu. Ale jeho hodnota zodpovedá solídnemu rastu. No súkromný sektor Francúzska, ktoré je druhé najväčšie hospodárstvo menového bloku, v decembri spomalil. Jeho PMI klesol na 50,3 bodu, čo naznačuje, že ekonomika krajiny sa blíži k stagnácii. V ostatných krajinách regiónu aktivita súkromného sektora rástla a hodnota PMI je najvyššia za zhruba štyri mesiace.

Podľa hlavného analytika Markit Chrisa Williamsona tieto výsledky naznačujú, že eurozóna má pred sebou "solídny finiš", aj keď strážcov meny trápi stále mierne tempo rastu jej hospodárstva a slabé inflačné tlaky.

Williamson odhaduje, že hrubý domáci produkt eurozóny sa v posledných troch mesiacoch roka zvýši medzikvartálne o 0,4 %. A za celý tento rok predpovedá eurozóne rast ekonomiky o 1,5 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.