Rodáčka z Bánoviec nad Ondavou napiekla vianočné oblátky zo 40kíl múky

Pečením oblátok pre známych, rodinu a priateľov si spríjemňuje už druhý rok predvianočný čas Ľudmila Roková z Bánoviec nad Ondavou v okrese Michalovce. Tento rok sa jej ich podarilo napiecť zhruba 9000 z celkovo 40 kilogramov múky. Bánovce nad Ondavou, 23. decembra 2015. Foto: TASR/Roman Hanc

Bánovce nad Ondavou 23. decembra (TASR) – So štedrovečerným stolom sú na Slovensku neodmysliteľne späté vianočné oblátky. Ich pečeniu sa doma venuje Ľudmila Róková z Bánoviec nad Ondavou (okr. Michalovce). Tento rok sa jej ich podarilo napiecť približne 9000 z celkovo 40 kíl múky.

"Je to taký môj koníček, nie je to ťažká práca. Urobím si jednu dávku na deň tak, že rozmiešam jeden kilogram múky, dva litre vody, osolím to trošku, pocukrujem, pridám trošku oleja, rozmiešam. Cesto musím nechať odstáť, niekedy tri hodinky, niekedy celú noc," opísala pre TASR postup.

Z jednej dávky sa jej podarí napiecť aj 250 oblátok. Kým sa jedna oblátka pečie, už upečenú upravuje strihaním. Z hotových domácich výrobkov rozdáva svojej rodine, kamarátkam či známym.

Krehké a chrumkavé symboly tohto obdobia zdobí vianočný motív - Panna Mária s Ježiškom. Aj takto sa dá podľa Ľudmily Rókovej pripomenúť čas narodenia Ježiša Krista.

"Viem z počutia, že ľudia sa z nich tešia, aj im chutia. Mám radosť, keď viem, že niekto bude mať aj tieto oblátky na vianočnom stole k večeri," hovorí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.