Turecko plánuje udeliť sýrskym utečencom pracovné povolenia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ankara 11. januára (TASR) - Turecko plánuje udeliť sýrskym utečencom pracovné povolenia s cieľom zmierniť migračný tlak. Informoval o tom dnes v Ankare turecký minister pre záležitosti EÚ Volkan Bozkir po schôdzke s podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom, uviedla agentúra Reuters.

Turecko vlani v novembri súhlasilo, že urobí viac pre zastavenie prúdu migrantov do Grécka. Výmenou za to mu EÚ prisľúbila tri miliardy eur na starostlivosť o utečencov, zmiernenie vízových obmedzení a zrýchlený prístupový proces do Európskej únie.

Timmermans minulý týždeň v Amsterdame konštatoval, že Európska únia zaznamenala v Turecku prvé povzbudzujúce výsledky, ktoré priniesol spoločný plán na zníženie počtu migrantov prichádzajúcich do Európy, ale EÚ nie je ešte ani zďaleka spokojná, pretože ich je stále veľa. Turecko nerobí dosť pre to, aby zastavilo prúd migrantov, dodal eurokomisár.

Od občianskej vojny v susednej Sýrii pred šiestimi rokmi našlo útočisko v Turecku viac ako 2,2 milióna jej obyvateľov Sýrčania. Na jeho území je aj 200.000 irackých utečencov. Migranti z Iránu, Afganistanu a Afriky využívajú Turecko na tranzit do Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.