Sestry: Nechceme odchádzať od pacientov. Ukazujeme na zlú situáciu

Na snímke prezidentka Slovenskej Komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 25. januára (TASR) - Sestry vo výpovediach nechcú podľa sesterskej komory opustiť svojich pacientov. Nevidia však iný nástroj, ako poukázať na zlú situáciu v zdravotníctve. Zo zákona nemôžu štrajkovať ako učitelia.

"Štyri roky sme rokovali, písali petície, stanovali, ale táto vláda nás ignorovala, nezapracovala naše pripomienky," vysvetlila dôvod podania hromadných výpovedí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Tento krok je podľa nej posledná možnosť, ako upriamiť pozornosť na problémy v rezorte.

Organizátorom výpovedí nejde len o platy, upozornila komora. Sestry poukazujú aj na ich nedostatok v systéme či na neefektívne využitie peňazí. "Nedostatok sestier sa prejavuje zníženou kvalitou zdravotnej starostlivosti," podotkla Lazorová. Ak politici sestrám nezabezpečia "lepšie pracovné podmienky a náležité platové ohodnotenie", v krajine ich podľa nej bude čoraz menej. Vo výpovediach je podľa sesterskej komory 854 sestier v 11 nemocniciach.

Hromadné výpovede má podľa komory riešiť premiér Robert Fico (Smer-SD), minulý týždeň sa na neho obrátila prostredníctvom otvoreného listu. Pre súčasnú situáciu v zdravotníctve ho predstaviteľky sestier požiadali o stretnutie, ako tvrdia, od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) sa ho nedočkajú.

Fico sestrám odkázal, že ich právo na "nejakú formu protestu" rešpektuje, ako však hovorí, "od pacienta by neodišiel". Minister Čislák má jeho dôveru. "Rezort je vo vyjednávaniach aktívny, nikoho neignoruje," povedal. Zdôraznil, že na vyššie platy zdravotníkov pôjde v tomto roku 55 miliónov eur, ktoré sú finančne kryté. Chápe však, že každý by chcel viac.

Sestry sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára 2016 upravil ich mzdy, a to aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch. Právna norma tak platí bez jeho podpisu.

Zdravotníci tvrdia, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Musí podľa nich platiť pre všetkých zdravotníkov, chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež navyšovať základnú zložku mzdy za každé tri roky praxe.

Minister zdravotníctva Čislák zákon, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.