Priemerná miera nezamestnanosti dosiahla v okrese Prievidza 11,17%

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Prievidza 29. januára (TASR) - Pozitívny trend vo vývoji regionálneho trhu práce v okrese Prievidza eviduje tamojší Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Dokazovať to má miera evidovanej nezamestnanosti k 31. decembru 2015, ktorá je na úrovni 10,37 %, vlaňajšia priemerná miera evidovanej nezamestnanosti, ako aj vznik voľných pracovných miest. Informoval o tom riaditeľ ÚPSVaR v Prievidzi Radko Gavliak.

"Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Prievidza, ktorá dosiahla k 31. decembru 2015 úroveň 10,37 %, čo je 7728 nezamestnaných, medziročne poklesla o 2,10 percentuálneho bodu, čiže o viac ako 1500 občanov. V porovnaní s decembrom 2014 klesla dokonca o 3,53 percentuálneho bodu. Priemerná miera evidovanej nezamestnanosti v roku 2015 dosiahla úroveň 11,17 %, teda úroveň nižšiu, ako je v Slovenskej republike (11,50 %). Pritom ešte pred rokom vychádzalo vzájomné porovnanie v neprospech okresu Prievidza," skonštatoval Gavliak.

Doplnil, že prítok voľných pracovných miest v roku 2015 predstavoval mesačne v priemere 250 miest, úrad práce tak disponoval mesačne v priemere 570 pracovnými miestami. "Medziročne boli oba tieto ukazovatele zvýšené, celkovo bolo v minulom roku nahlásených viac ako 3000 voľných pracovných miest,“ poznamenal.

Uvedené čísla teda podľa Gavliaka jednoznačne dokazujú pozitívny trend vo vývoji regionálneho trhu práce. "Myslíme si, že pozitívny vývoj na trhu práce je nielen dôsledok vonkajších ekonomických faktorov, ale je to tiež dôsledok aktívnejšej a efektívnejšej komunikácie úradu so zamestnávateľmi, intenzívnejšej informačno-poradenskej, odbornej poradenskej a sprostredkovateľskej činnosti úradu vo vzťahu k uchádzačom o zamestnanie a tiež dôsledok uplatňovania nástrojov aktívnej politiky trhu práce," ozrejmil.

Podľa jeho slov aktívne opatrenia na trhu práce boli využívané najmä na zvyšovanie zamestnateľnosti a zamestnanosti znevýhodnených uchádzačov na trhu práce s dôrazom na dlhodobo nezamestnaných, občanov nad 50 rokov veku a občanov so zdravotným postihnutím, ale tiež na mladých ľudí do 29 rokov veku vrátane absolventov stredných a vysokých škôl. "Práve v rámci nich sme za rok 2015 dohodli vytvorenie takmer 600 pracovných miest u zamestnávateľov, prispeli sme na začatie samostatnej zárobkovej činnosti 167 občanom (z toho 17 občanom so zdravotným postihnutím), 172 absolventov stredných a vysokých škôl sme zaradili na vykonávanie absolventskej praxe," vymenoval. Prievidzský úrad práce zaradil tiež 311 dlhodobo nezamestnaných poberateľov dávky v hmotnej núdzi na vykonávanie aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb a 313 uchádzačov o zamestnanie na výkon dobrovoľníckej služby. Takmer 400 mladých ľudí vo veku do 29 rokov zaradil do projektu "Buď aktívny, zamestnaj sa!".

"Projektom na rekvalifikáciu RE-PAS sme 639 uchádzačom o zamestnanie pomáhali odstraňovať bariéry pracovného uplatnenia spočívajúce v nesúlade kvalifikačných predpokladov a reálnych požiadaviek zamestnávateľov na kvalifikáciu zamestnancov," doplnil riaditeľ ÚPSVaR v Prievidzi.

V októbri 2015 zorganizoval prievidzský úrad práce už štvrtú Burzu práce a informácií, kde vystavovalo celkom 14 zamestnávateľov, štyri personálne agentúry a 13 stredných škôl. Zamestnávatelia tu priamo ponúkali 251 voľných pracovných miest. V priebehu roka či už na pôde úradu alebo v teréne sa uskutočnilo množstvo individuálnych i skupinových pracovných stretnutí so zamestnávateľmi – podnikateľskými a nepodnikateľskými subjektmi i samosprávou.

"Faktorom, ktorý pozitívne ovplyvní nezamestnanosť na hornej Nitre v blízkej budúcnosti, je najmä príchod nemeckého investora- spoločnosti Brose. Firma plánuje produkciu komponentov pre automobily a v prievidzskom priemyselnom parku by mala vytvoriť približne 600 pracovných miest. Pôjde o profesie operátor výroby, pracovník fyzickej ochrany majetku, obsluha vysokozdvižných vozíkov, ale tiež profesie ako procesný inžinier, disponent logistiky, inžinier kvality," avizoval Gavliak.

Ako dodal, úrad chce byť na dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile pripravený, aj preto v tomto roku plánuje pokračovať v realizácii vzdelávania a prípravy pre trh práce zohľadňujúcej reálne potreby pracovného trhu.

Priemerná miera nezamestnanosti v okrese Prievidza je dlhodobo najvyššou spomedzi všetkých okresov v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.