Najviac Bratislavčanov chce zachovať názov Starý most, rozhodne anketa

Na snímke Starý most z bratislavského brehu Dunaja. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. februára (TASR) – Vynovený bratislavský Starý most by si mohol nechať svoj pôvodný názov. Hlavnému mestu počas januára Bratislavčania posielali návrhy, ako by sa mohol po novom volať, avšak väčšina ľudí jeho názov zmeniť nechce. O konečnom názve mosta sa má rozhodovať v ankete na jar.

Mestu prišlo po výzve do konca januára 695 podnetov, z toho 680 elektronických. Zachovať pôvodný názov pritom navrhlo 235 ľudí. "Ľudia to zdôrazňovali tým, že tento názov je zaužívaný a bežný. Tvrdili, že hoci by sme názov mosta zmenili, Bratislavčania budú aj tak dlho používať len tento, pretože ho poznajú," vysvetlila námestníčka primátora Iveta Plšeková.

Druhý najžiadanejší návrh na názov bol Most Ľudovíta Štúra, ten získal 42 hlasov. "Iste v tom zohrala úlohu aj skutočnosť, že sme v minulom roku oslávili 200. výročie od narodenia Ľudovíta Štúra," podotkla Plšeková.

Podľa 41 ľudí by sa zase most mal volať Most Františka Jozefa I., teda tak, ako sa volal vôbec prvýkrát. Zelený most chcelo 40 ľudí a Most generála M. R. Štefánika 39 ľudí.

Bratislavčania však navrhovali aj rôzne kuriózne pomenovania. Medzi podnetmi sa tak objavil napríklad i Škaredý most, Zbytočný most, Most paštikárskych bojovníkov, Retro most, Most lásky, Maťaščikov priehradový most, Most Rabovačka či Most Iva Nesrovnala. Rovnako, ako keď ľudia pomenovávali cyklomost v Devínskej Novej Vsi, aj teraz sa objavil návrh na Most Chucka Norrisa. Ten získal šesť hlasov.

"Odborná komisia zložená z historikov, hlavnej architektky mesta, vedúcej oddelenia kultúry, prizvaných odborníkov z oblasti histórie, si teraz sadnú nad všetkými názvami a vyberú štyri najopodstatnenejšie," uviedla Plšeková. Tie potom podľa jej slov predstavia kultúrnej komisii a ľudia o názvoch budú hlasovať v ankete.

Niektorí poslanci na rokovaní zastupiteľstva pripomínali, že netreba ďalej o názve mosta diskutovať a organizovať anketu, keďže najviac návrhov prišlo na zachovanie dnešného názvu. Návrh poslankyne Jarmily Tvrdej v tomto znení ale nakoniec neprešiel.

Premenovať most ešte vlani v novembri navrhla skupina poslancov Mosta-Híd, ktorí poukazovali na to, že most nesie prívlastok starý, hoci po dokončení je to už najnovší bratislavský most. Neskôr sa ozvala Matica slovenská, ktorá navrhla, aby sa Starý most volal Most Ľudovíta Štúra. Nezisková organizácia Camera Obskura zase chcela názov Most Emila Galla.

Starý most sa pôvodne volal Most Františka Jozefa a slávnostne ho otvorili 1. januára 1891. Po prvej svetovej vojne zmenil názov na Štefánikov most, po druhej svetovej vojne zase na Most Červenej armády. Názov Starý most má od roku 1990.

Pozrite si video z prechádzky po moste z 16. decembra 2016:

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.