Colníci testovali mobilné systémy na detekciu rádioaktivity

Ilustračná fotka Foto: TASR/Colný úrad Trnava

Nitra 4. februára (TASR) - Nitrianski colníci otestovali novú techniku. Priamo pri hraničnom priechode Drietoma použili pri kontrole 145 motorových dopravných prostriedkov nový mobilný systém, určený na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov. Pri kontrole vozidiel nebezpečnú rádioaktivitu nezistili. Súčinnostná kontrolná akcia nitrianskych, trenčianskych a trnavských colníkov bola podľa slov hovorcu Colného úradu v Nitre Stanislava Pachera zameraná okrem colného dohľadu a daňového dozoru aj na možné riziko prekročenia radiačných hodnôt u prepravovaného tovaru.

Nový mobilný detekčný systém je určený na detekciu jadrových a rádioaktívnych materiálov. Tento systém budú využívať colníci z oddelenia špeciálnych technológií najmä pri kontrole nebezpečného jadrového a rádioaktívneho tovaru a tovaru dvojakého použitia v blízkosti hraničných priechodov, ale aj vo vnútrozemí v rámci výkonu colného dohľadu pri preprave tovaru tranzitujúceho cez Slovenskú republiku. "Z hľadiska prepravy nebezpečných vecí a tovaru sú za rádioaktívny materiál považované všetky látky a predmety s obsahom rádionuklidov, ktorých hodnota celkovej aktivity alebo hmotnostnej aktivity prevyšuje hodnoty, ktoré by počas bežných podmienok prepravy mohli ohroziť zdravie a životy ľudí alebo poškodiť životné prostredie," informoval Pacher.

Predmetom prepravy môžu byť rádioaktívne materiály, ktoré sú určené na využitie v príslušných zariadeniach (energetických, priemyselných, zdravotníckych, výskumných), alebo materiál, ktorý ukončil svoju funkčnú životnosť a stal sa rádioaktívnym odpadom. Najviac rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu sa nachádza v kovovom šrote. Zdrojmi ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu môžu byť napríklad súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče, použité filtre vzduchu a iné materiály.

Cieľom kontrol nitrianskych colníkov bude aj naďalej odhaľovať nelegálnu prepravu a zamedzovať nelegálnemu nakladaniu s jadrovým alebo rádioaktívnym materiálom a odhaľovať nezákonnú prepravu položiek a technológií s dvojakým použitím a chrániť tak zdravie a životy obyvateľstva pred účinkami nebezpečných materiálov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.