Prievidza chce zhodnocovať biologicky rozložiteľný odpad

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Prievidza 5. mája (TASR) - Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Investíciu za asi 2,6 milióna eur má záujem financovať z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Informáciu o príprave projektu, ako i žiadosti o nenávratný finančný príspevok, (NFP) vzali na vedomie na svojom rokovaní koncom apríla prievidzskí mestskí poslanci.

"Projekt má názov Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v Prievidzi, pričom predpokladáme, že jeho celkové náklady môžu byť až 2.631.500 eur. NFP by mal predstavovať 2.499.925 eur, pokiaľ by bol projekt úspešný a podporený v takejto výške, tak spolufinancovanie mesta by bolo na úrovni 131.575 eur," informoval na rokovaní vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca.

Priblížil, že realizáciou tohto projektu mesto získa dve zberové vozidlá na zber biologicky rozložiteľného odpadu, jedno na verejnú zeleň, jedno na zberné nádoby, ďalej zberné nádoby a kontajnery, koncové zariadenie na zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu, zariadenia na prípravu BRO a následné spracovanie ako drvič, preosievač, prevzdušňovač, štiepkovač a nakladač. "Prevádzkové náklady na zber a prepravu nebudú vyššie ako súčasné na zber a prepravu komunálneho odpadu. V prípade oddeleného zberu biologicky rozložiteľného odpadu v individuálnej bytovej výstavbe sa predpokladá zníženie periodicity zberu komunálneho odpadu, takže náklady zostanú zachované. Priame prevádzkové náklady kompostovania sa predpokladajú vo výške asi 20 eur za tonu, čo je výrazne menej, ako keď bol odpad zneškodňovaný na skládke. To bolo 28 eur za tonu odpadu plus daň z pridanej hodnoty a poplatok podľa zákona vo výške 4,98 eura za tonu," skonštatoval.

Prostriedky chce radnica žiadať z výzvy zameranej na triedený zber komunálnych odpadov a zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Samospráva projektom podľa Bencu reaguje na novelizáciu zákona o odpadoch. Tá okrem iného nariaďuje samosprávam spustenie triedeného zberu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov s účinnosťou od 1. januára 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.