Francúzska polícia deložovala odporcov zmien v zákonníku práce

Na ilustračnej fotografii je demonštrácia proti zmenám v zákonníku práce v Paríži. Foto: TASR AP

Rennes 13. mája (TASR) - Francúzska polícia dnes deložovala skupinu aktivistov, ktorí už dva týždne v meste Rennes na protest proti zmenám v zákonníku práce okupovali budovu s koncertnou sálou.

Príslušníci elitných zásahových policajných jednotiek RAID museli prepíliť kovové zátarasy, ktoré aktivisti inštalovali pred vchodom do budovy v historickom centre mesta. Časť z nich objekt opustila v sprievode polície. Ďalší však vyliezli na strechu, aby bránili svojej evakuácii. Na ich podporu sa pred budovou zišlo ďalších 200 až 250 ľudí, ktorí v okolí začali stavať barikády, uviedla spravodajská spoločnosť RTL.

Podľa RTL aktivisti sálu premenovali na "Dom ľudu". Prvý príkaz na ich deložovanie bol vydaný 4. mája, ale radnica a aktivisti sa potom v záujme zachovania pokoja v meste dohodli na odklade. Radnica pritom varovala, že ak aktivisti neuposlúchnu ďalšie úradné nariadenie, bude sa domáhať pomoci štátu.

Okupovanie mestskej budovy v Rennes je súčasťou akcií, ktorými študenti a zamestnanci protestujú proti vládou presadzovaným zmenám v zákonníku práce. Medzi nimi sú aj opatrenia, ktoré majú oslabiť ochranu zamestnancov a uľahčiť ich prepúšťanie. Vláda argumentuje, že navrhované zmeny uľahčia prijímanie nových pracovníkov a prispejú k zníženiu nezamestnanosti.

Vláda využila rovnako ako vlani pri presadení ekonomickej reformy článok ústavy, ktorý jej umožňuje schváliť novú legislatívu bez parlamentného hlasovania, ak jej dolná komora zákonodarného zboru (Národné zhromaždenie) nevyjadrí nedôveru.

Francúzsky premiér Manuel Valls a jeho vláda však vo štvrtok prežili hlasovanie o nedôvere, ktoré v súvislosti s pripravovanými zmenami v zákonníku práce iniciovala konzervatívna opozícia.

Francúzski odborári a mládežnícke organizácie s pripravovanými zmenami nesúhlasia a organizujú voči nim opakované protesty. Na internete je aj petícia, ktorou občania od poslancov ľavicových strán v parlamente žiadali, aby hlasovali za návrh svojich pravicových kolegov a vyslovili nedôveru Vallsovej vláde. Za dva dni ju podpísalo 330.000 občanov, ktorí kritizovali postup vlády pri presadzovaní zákona o zmenách v zákonníku práce ako nedemokratický.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.