VIDEO: Trosky egyptského lietadla definitívne našli

Na snímke lietadlo s radarom Erieye EMB-145H AEW&C gréckych vzdušných síl, ktoré sa podieľa na pátraní po nezvestnom lietadle spoločnosti EgyptAir, na vojenskej leteckej základni Kastelli na Kréte 20. mája 2016. Airbus A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý letel z Paríža do Káhiry, sa zrútil 19. mája 2016 skoro ráno do Stredozemného mora so 66 ľuďmi na palube. Foto: TASR/AP

Káhira 20. mája (TASR) - Pátrací tím egyptských ozbrojených síl našiel dnes v mori približne 290 kilometrov od pobrežia mesta Alexandria trosky lietadla spoločnosti EgyptAir, ktoré sa vo štvrtok nadránom zrútilo do Stredozemného mora.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie egyptskej armády.

Príbuzní cestujúcich letu MS804 leteckej spoločnosti EgyptAir nariekajú po odchode z prevádzkovej budovy spoločnosti v Káhire 19. mája 2016. Foto: TASR/AP

Airbus A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý letel z Paríža do Káhiry, sa zrútil včera skoro ráno do Stredozemného mora so 66 ľuďmi na palube. Úrady prehľadávajú rozsiahlu oblasť južne od gréckeho ostrova Kréta a hľadajú trosky lietadla.

Príbuzní cestujúcich letu MS804 leteckej spoločnosti EgyptAir odchádzajú z prevádzkovej budovy spoločnosti v Káhire 19. mája 2016. Lietadlo EgyptAir so 66 ľuďmi na palube sa zrútilo počas letu z Paríža do Káhiry. Foto: TASR/AP

Viac o havárii lietadla EgyptAir sa dozviete TU.

Odborník tvrdí: Bomba je pravdepodobnejšia ako technická chyba

Bývalý člen americkej Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (NTSB) John Goglia včera povedal, že prvé náznaky vyšetrovania v prípade havarovaného lietadla spoločnosti EgyptAir ukazujú skôr na bombu než na konštrukčnú alebo technickú chybu.

"Fakt, že (pilot) urobil tie prudké otáčky bez vyslania núdzových signálov, podľa mňa naznačuje, že sa stala nejaká katastrofa, napríklad s nejakým zariadením," uviedol Goglia.

Odborník povedal, že technické zlyhanie "treba stále brať do úvahy, ale v tejto fáze by som to dal na dolné miesta rebríčka". Podobne sa vyjadril aj o konštrukčnej chybe - to, že sa v rámci únavy materiálu odtrhol kus hliníkového plášťa lietadla, je možné, ale málo pravdepodobné.

Goglia dodal, že "nám to povedia záznamníky". Na mysli mal tzv. čierne skrinky, na ktorých sú zaznamenané údaje o lete a hlasy z kokpitu lietadla. Tieto skrinky sú v skutočnosti oranžovej farby a predstavujú kľúčovú súčasť každého vyšetrovania leteckého nešťastia.

Inžinier vychádza z vojenského lietadla Lockheed C-130 HAUP gréckych vzdušných síl, ktoré sa podieľa na pátraní po nezvestnom lietadle spoločnosti EgyptAir, na vojenskej leteckej základni Kastelli na Kréte 20. mája 2016. Airbus A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý letel z Paríža do Káhiry, sa zrútil 19. mája 2016 skoro ráno do Stredozemného mora so 66 ľuďmi na palube. Foto: TASR/AP

Francúzsky Úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd (BEA) vyslal včera večer do Káhiry skupinu troch vyšetrovateľov, ktorých sprevádza technický expert z Airbusu, výrobcu lietadla A320 spoločnosti EgyptAir, ktoré sa zrútilo do Stredozemného mora.

BEA vo vyhlásení uviedol, že "môže výrazne pomôcť egyptským úradom s organizáciou podmorského pátrania, ktorého cieľom je lokalizovať lietadlo a čierne skrinky".

Francúzsky úrad dodal, že na pátraní sa bude podieľať ako zástupca krajiny, kde lietadlo vyrobili. Airbus, so sídlom v meste Toulouse, oznámil, že posiela technického experta a v prípade potreby vyšle ďalších.

Predstavitelia americkej vlády pracujú s teóriou, že lietadlo zničila bomba. Táto teória sa však môže zmeniť, pretože jej správnosť ešte nepotvrdzuje presvedčivý dôkaz, upozornil vysokopostavený vládny predstaviteľ, ktorého citovala americká spravodajská stanica CNN.

Na snímke príbuzná obetí letu MS804 leteckej spoločnosti Egyptair plače na parížskom letisku Charlesa de Gaulla 19. mája 2016. Lietadlo EgyptAir so 66 ľuďmi na palube sa zrútilo počas letu z Paríža do Káhiry. Foto: TASR/AP

Biely dom sa dnes takisto vyjadril k havárii lietadla. Uviedol, že je ešte príliš skoro jednoznačne tvrdiť, čo spôsobilo pád stroja do Stredozemného mora.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal, že vyšetrovatelia zvažujú všetky faktory a možnosti. Dodal, že nič nebolo vylúčené a že Spojené štáty sú pripravené pomôcť s vyšetrovaním. Podľa jeho slov námorné sily USA vyšlú do pátracej operácie lietadlo P-3 Orion.

Biely dom tiež uviedol, že amerického prezidenta Baracka Obamu počas dňa viackrát informovali o havárii lietadla. Earnest vyhlásil, že prezident posiela modlitby rodinám ľudí, ktorí sa nachádzali na palube airbusu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.