NRSR: Povinné ukladanie zákazu činnosti nezavedú

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 20. mája (TASR) – Súdy povinnosť ukladať trest zákazu podnikania osobám, ktoré právoplatne odsudzujú za ekonomický trestný čin alebo niektorý z trestných činov korupcie, neodstanú. Väčšina parlamentu dnes totiž nepodporila návrh novely Trestného zákona od SaS a OĽaNO-NOVA.

Opozícia chcela, aby súd uložil aj trest zákazu činnosti týkajúci sa oprávnenia vykonávať podnikateľskú činnosť a trest zákazu činnosti vykonávať funkciu člena orgánu, vedúceho alebo prokuristu na obdobie výkonu uloženého trestu, ak odsudzuje páchateľa za ekonomický trestný čin alebo niektorý z trestných činov korupcie.

SaS a OĽaNO-NOVA nepresadili ani návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Po jeho prijatí viac nemalo byť možné označiť obchodné tajomstvo na účely verejného obstarávania za dôvernú informáciu.

V pléne neprešla ani novela zákona o súdoch, ktorej cieľom bolo zverejnenie registra diskvalifikácií na webe. Neschválená novela zákona o ochrane nefajčiarov mala zase zbaviť podnikateľov povinnosti upozorňovať verejnosť na oznam s informáciou, kde a na ktorých kontrolných orgánoch môžu podať oznámenie o porušovaní zákona o ochrane nefajčiarov.

Opozícia nepresadila ani návrh novely zákona o umeleckých fondoch. SaS a OĽaNO-NOVA ním chceli upraviť podľa nich absurdnú povinnosť príjemcov autorských odmien a odmien výkonných umelcov odvádzať príspevok na podporu umeleckej činnosti, ktorý sa zo zákona určuje percentuálnym podielom z ich hrubých príjmov. Opozícia žiadala, aby bolo poskytovanie tohto príspevku dobrovoľné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.