Raši vyzýva kotlebovcov,nech nezneužívajú imunitu na šírenie xenofóbie

Richard Raši, archívne foto. Foto: TASR - František Iván

Bratislava 6. apríla (TASR) - Kotlebovci zneužívajú výrokovú imunitu poslancov Národnej rady na šírenie svojich xenofóbnych názorov. Je preto na mieste zamyslieť sa nad jej obmedzením. V pléne to dnes povedal predseda mandátového a imunitného výboru Richard Raši (Smer-SD). Vyzval kotlebovcov, aby imunitu nezneužívali a svoje xenofóbne reči hovorili aj mimo parlamentu, kde ich môžu za ne stíhať.

Reagoval na vystúpenie Rastislava Schlosára (ĽSNS), ktorý nesúhlasí s pokutou pre straníckych kolegov Milana Mazureka a Stanislava Mizíka za ich hanlivé výroky o islame. Schlosár ich vyjadrenia doplnil, súhlasí s nimi a je presvedčený, že za ne nemajú dostať tisíceurové pokuty.

Raši zdôraznil, že výroky, ktoré kotlebovci hovoria v pléne, by mimo rokovacej sály mohli byť trestne stíhané. Preto si ich podľa neho dovolia povedať len tam, kde ich chráni imunita.

"Zneužívate výrokovú imunitu. Ak ste si istí o svojej pravde v týchto výrokoch, nezneužívajte parlament. Vyjdite von, povedzte to tam a potom, nech rozhodne súd. Tu ste majstri sveta a vonku si dávate pozor, aby ste nepovedali niečo, za čo vás môžu potrestať," odkázal kotlebovcom Raši.

Vzhľadom k myšlienkam, ktoré ĽSNS šíri, je na mieste podľa neho obmedziť imunitu na pôde parlamentu na výroky tak, aby neboli chránené xenofóbne alebo rasistické vyjadrenia. Tým pádom by boli takéto výroky trestným činom. Vo veci úpravy zákona už bola podľa Rašiho oslovená ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.