Thajský kráľ Ráma X. podpísal novú ústavu

Ráma X, archívne foto. Foto: TASR/AP

Bangkok 7. apríla (TASR) - Uvedenie novej thajskej ústavy do platnosti neznamená, že dochádza k zmenám v pláne prechodu krajiny k demokracii, ktorý bol prijatý po vojenskom prevrate v roku 2014. Thajský premiér Prajut Čan-o-Ča to povedal v televíznom príhovore po tom, ako vo štvrtok novú ústavu podpísal kráľ Ráma X.

"Proces zostáva ten istý. Dnešok nepriniesol nič nové, všetci si boli vedomí toho, čo sa stane po referende," povedal Prajut, pričom spomenul vlaňajšie referendum, v ktorom Thajčania schválili návrh ústavy z dielne vládnucej chunty.

Prijatie nového základného zákona, ktorý je v Thajsku už 20. v poradí od zániku absolutistickej monarchie v roku 1932, by malo viesť k vypísaniu nových volieb. Podľa premiéra však vláda stále nemôže oznámiť termíny hlasovania, keďže nevie, ako dlho budú trvať súvisiace kroky.

Sľubované voľby thajská chunta opakovane odložila a podľa Prajuta môže trvať ešte 18 mesiacov, kým budú prijaté a kráľom schválené potrebné zmeny v zákonoch. Thajčania by tak mohli voliť až v druhej polovici roka 2018.

"Vláda sa neujala moci pre vlastný zisk a ani nechce príliš dlho zotrvávať. Naším cieľom je iba porátať sa so všetkými problémami, ktoré bránia tejto krajine napredovať," ubezpečil Prajut.

Od prevratu v roku 2014 platila v Thajsku prechodná ústava vypracovaná vojenskou vládou. Zavedenie novej, riadnej ústavy a usporiadanie volieb sú kľúčovými prvkami na ceste k obnove demokratického režimu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.