Archeologická lokalita v Nižnej Myšli ponúka návrat do doby bronzovej

Na archívnej snímke hlinená soška, štylizovaná plastika zobrazujúca pravdepodobne dievčatko, doklad predkresťanských predstáv. Foto: TASR – František Iván

Nižná Myšľa 2. septembra (TASR) – Spoznávanie najstaršej histórie Slovenska prostredníctvom archeológie a ukážok pravekých i súčasných remesiel ponúka šiesty ročník podujatia Návrat na Várhegy v Nižnej Myšli (okr. Košice – okolie). Konať sa bude v nedeľu (3.9.) od 13.00 h v areáli tohto významného archeologického náleziska.

"Podujatie je zamerané na prezentáciu života v praveku cez tradičné remeslá, ako je výroba keramiky, budeme taviť a odlievať bronz, pripravené sú aj hrnčiarske dielne. Druhá časť je venovaná mladším obdobiam, ako je obdobie stredoveku. Návštevníci sa dozvedia o bežnom živote v tomto období cez archeologické nálezy, pripravené sú vystúpenia kaukliara, boj gotických rytierov a ďalšie tvorivé dielne," priblížil pre TASR archeológ Ján Rákoš z Východoslovenského múzea (VSM).

Návrat na Várhegy zároveň prezentuje výsledky dlhodobých systematických archeologických výskumov. Už od roku 1977 v tejto lokalite realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) výskum pohrebiska a VSM od roku 1988 výskum opevnenej osady a akropoly. "Podľa výsledkov týchto výskumov sú zrekonštruované dve praveké chalupy a časť opevnenia s palisádou a priekopou, ktorá je premostená mostom ústiacim do vstupnej brány opevnenej osady," uviedol Rákoš.

Pred zhruba 3500 rokmi stála na miestnej vyvýšenine Várhegy – Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím opevnená osada, ktorá bola dôležitým mocenským centrom. V médiách sa táto lokalita neraz označuje podľa slávneho starogréckeho mesta ako "slovenské Mykény".

Najkrajšie a najvzácnejšie nálezy si návštevníci môžu prezrieť v Myšľanskom obecnom múzeu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.