Po troch rokoch pátrania je malajzijský boeing stále nezvestný

Malajzijské námorné sily pátrajú po zmiznutom lietadle s 239 osobami na palube, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Sydney 3. októbra (TASR) - Austrálski vyšetrovatelia koordinujúci pátranie po malajzijskom lietadle nezvestnom od roku 2014 vo svojej dnes zverejnenej záverečnej správe konštatujú neúspech svojich snáh, pričom priznávajú, že je "takmer nepredstaviteľné", aby sa nejaké lietadlo "takto stratilo".

Lietadlo Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré s 239 osobami na palube letelo do Pekingu, zmizlo 8. marca 2014 krátko po svojom štarte z Kuala Lumpuru nad Indickým oceánom.

Toto zmiznutie je jednou z najväčších záhad v dejinách civilného letectva.

Oblasť v južnej časti Indického oceánu, kde sa po lietadle pátralo, bola vytýčená na základe analýzy družicových záznamov trajektórie letu po možnom odklone lietadla od zadanej trasy. Zóna pátrania mala rozlohu 120.000 kilometrov štvorcových a nenašli sa v nej žiadne trosky lietadla ani iné stopy.

"Príčiny zmiznutia letu MH370 nemôžu byť určené s istotou, keďže lietadlo sa nenašlo," uvádza sa v správe Austrálskeho úradu pre bezpečnosť a dopravu (ATSB).

"Je to takmer nepredstaviteľné a pre spoločnosť, v modernej dobe leteckej dopravy, určite neprijateľné... že veľké komerčné lietadlo zmizne bez toho, aby niekto s istotou vedel, čo sa stalo s ľuďmi na palube," píše sa v správe ATSB.

ATSB v správe priznáva, že jeho pátranie - najväčšie v dejinách - bolo veľmi komplikované vzhľadom na nedostatok informácií, keďže od začiatku mali k dispozícii len údaje o výkone lietadla a záznamy z družíc. Vyšetrovatelia následne pristúpili k vytvoreniu modelov možného pohybu trosiek, ktoré sa našli, pričom niektoré z nich boli v mori aj dva roky.

Na základe doterajšieho úsilia ATBS vo svojej správe konštatuje, že po troch rokoch vyšetrovania sú "naše poznatky o mieste, kde by sa MH370 mohol nachádzať, lepšie ako kedykoľvek doteraz". Špecialisti totiž v Indickom oceáne dokázali určiť zónu s rozlohou 25.000 kilometrov štvorcových, kde sa fragmenty lietadla nachádzajú najpravdepodobnejšie. Ide o zónu ležiacu severne od doterajšej oblasti pátrania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.