Podľa návrhu rozpočtu na rok 2018 má deficit klesnúť pod 1 percento

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD). Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 4. októbra (TASR) - Deficit verejných financií klesne v budúcom roku po prvýkrát pod hranicu 1 % na úroveň 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom roku má klesnúť na 0,1 % HDP, v roku 2020 je cieľom vyrovnaná bilancia.

Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky, ktorý dnes zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR. Takto nastavený rozpočet podľa rezortu napĺňa ciele programového vyhlásenia vlády a je v súlade s medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska v eurozóne.

Pri dosiahnutí týchto cieľov sa má znížiť úroveň verejného dlhu v budúcom roku tesne pod hranicu 50 % HDP (49,9 %). Do roku 2020 sa bude dlh ďalej znižovať, a to k úrovni okolo 45 % HDP.

Štátny rozpočet má v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom 1,973 miliardy eur. Jeho celkové príjmy sa rozpočtujú na úrovni 13,983 miliardy eur, výdavky by mali dosiahnuť 15,956 miliardy eur.

O návrh rozpočtu verejnej správy by mala vláda rokovať budúci týždeň, v stredu 11. októbra. Následne bude v zákonom stanovenej lehote predložený do Národnej rady (NR) SR.

"V rozpočte sme si stanovili ciele, ktoré sú dosiahnuteľné a zároveň potvrdzujú dôveryhodnosť našich verejných financií na ceste k vyrovnanému hospodáreniu," zhodnotil návrh minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Rozpočet podľa neho počíta aj s prioritami vlády, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. "Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov, umožnenie dobrovoľného vyplácania 13. a 14. platu a ďalšie opatrenia definované v pripravovanej legislatíve," doplnil Kažimír.

Základom pre vypracovanie rozpočtu bola aktuálna makroekonomická prognóza, ktorá na budúci rok počíta s rastom ekonomiky na úrovni 4,2 %. Za zrýchlením rastu oproti predchádzajúcemu roku stojí predovšetkým plánované spustenie výroby v automobilových závodoch a s ním spojený rast exportu.

Pozitívne vyhliadky očakáva aj trh práce, kde by mali naďalej vznikať nové pracovné miesta vo všetkých sektoroch, najviac však v priemysle a v službách. Nezamestnanosť má vďaka tomu podľa MF naďalej klesať na historicky najnižšie úrovne.

"Ešte nikdy nebolo na Slovensku zamestnaných toľko ľudí ako v súčasnosti, keď u nás pracuje viac ako 2,3 milióna osôb a vďaka plánovanému spusteniu výroby v automobilovom priemysle môžeme očakávať vznik ďalších pracovných miest," avizoval Kažimír.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.