OPCW potvrdila stopy sarinu po útoku v severnej Sýrii

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Haag 5. októbra (TASR) - Medzinárodná Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) objavila smrtiaci plyn sarin vo vzorkách odobratých z miesta útoku v severosýrskej provincii Hamá, ku ktorému došlo koncom tohto roka. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa dnešného vyhlásenia OPCW sa stopy "sarinu alebo príbuzných chemikálií" našli vo vzorkách odobratých v obci Latámna. Pri útoku v tejto lokalite z 30. marca utrpelo zranenia približne 50 ľudí, pričom existovalo podozrenie z použitia chemických zbraní.

Niekoľko dní po útoku na Latámnu, 4. apríla, boli chemické látky použité v inom sýrskom meste, Chán Šajchún v provincii Idlib. O život tam vtedy prišlo vyše 90 ľudí a ďalšie stovky utrpeli zranenia.

OPCW v júni potvrdila, že v Chán Šajchúne bol, rovnako ako v Latámne, použitý vysoko toxický sarin. Zatiaľ však neuviedla, kto je za použitie tejto látky zodpovedný.

Spojené štáty pripísali zodpovednosť za útok v Chán Šajchúne armáde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorá však použitie chemických zbraní rezolútne popiera. Americký prezident Donald Trump následne nariadil raketový útok na sýrsku leteckú základňu, z ktorej údajne vzlietli lietadlá naložené chemickými zbraňami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.