NHL: Brown protestoval počas hymny päsťou: Chcel som vyjadriť podporu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sunrise 9. októbra (TASR) - Protesty počas americkej hymny prenikli už aj do zámorskej hokejovej ligy NHL. Ako prvý sa o to pričinil útočník Tampy Bay Lighting J.T. Brown počas sobotňajšieho duelu proti Floride Panthers.

Dvadsaťsedemročný Američan mal počas hymny zaťatú päsť na znak nesúhlasu s presunom konfederačnej sochy v Tampe a bojom proti menšinám. Brown je prvý demonštrujúci hráč v profilige. Vedenie NHL nemá zatiaľ žiadne pravidlá týkajúce sa správania hráčov počas štátnych hymien.

"Chcel som vyjadriť podporu. O niektorých veciach je potrebné hovoriť. Mojím cieľom je upriamiť pozornosť na niektoré záležitosti. Každá konverzácia, ktorú vieme odštartovať, je dobrá. Viem, že to bude mať aj negatívny dopad. V mojom srdci som však cítil, že som urobil správne," citovala stanica ESPN útočníka "bleskov".

Brown je jeden z približne tridsiatich hráčov tmavej pleti v NHL, podobný znak protestu vyjadril aj v prípravnom stretnutí proti rovnakému súperovi. "Tampa Bay Lightning oslavuje každý moment, kedy sa môže spojiť ako komunita, aby si uctila vlajku našej krajiny. Rovnako však rešpektujeme našich hráčov a ich sociálne a politické stanoviská," uviedlo vedenie klubu vo svojom oficiálnom prehlásení.

K protestom voči politickým rozhodnutiam amerického prezidenta Donalda Trumpa sa pridali už dávnejšie hráči amerického futbalu v zámorskej NFL, znak nesúhlasu vyjadrili aj basketbalistky vo WNBA. Naopak v basketbalovej NBA vydal komisár Adam Silver nariadenie zakazujúce akúkoľvek formu protestu počas štátnych hymien.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.