Puigdemont: Aktivovanie článku 155 spustí vyhlásenie nezávislosti

Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont prichdáza do parlamentu v Barcelone, 10.10.2017. Foto: TASRAP

Madrid 19. októbra (TASR) - Katalánsky parlament pristúpi k vyhláseniu nezávislosti, ak Španielsko bude aj naďalej odmietať dialóg s Barcelonou a pokračovať v politickom nátlaku. Uvádza sa to v liste, ktorý v reakcii na ultimátum španielskej vlády napísal jej predsedovi Marianovi Rajoyovi katalánsky premiér Carles Puigdemont. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Španielska televízia TV3 uviedla, že Rajoy Puigdemontov list dostal a "nehodnotil ho pozitívne".

Vo vyhlásení španielskej vlády, ktoré citovala TV3, sa uvádza, že Madrid "bude pokračovať v postupoch stanovených v článku 155 (španielskej ústavy) s cieľom obnoviť zákonnosť v katalánskej autonómii".

Agentúra AP dnes v tejto súvislosti informovala, že predseda španielskej vlády na sobotu zvolal mimoriadne zasadnutie svojho kabinetu, aby spustil proces zavedenia úplnej alebo čiastočnej kontroly nad autonómnym Katalánskom. Podľa TV3 rozhodnutie vlády bude následne schvaľovať Senát.

TV3 ďalej uviedla, že v Madride sa dnes začalo rokovanie vlády so zástupcami opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), ktorého cieľom je dohodnúť sa na opatreniach na uplatňovanie článku 155 španielskej ústavy.

Vláda takto reagovala na Puigdemontov list, ktorým dnes odpovedal na ultimátum vlády v Madride.

Podľa agentúry DPA sa v Puigdemontovom liste píše, že ak španielska vláda bude brániť dialógu a pokračovať v represiách, katalánsky parlament môže pristúpiť, ak to uzná za vhodné, k oficiálnemu vyhláseniu nezávislosti.

Agentúra DPA konštatuje, že dnešným listom sa Puigdemont už druhýkrát v priebehu tohto týždňa vyhol jednoznačnej odpovedi na žiadosť Madridu vzdať sa snáh o vyhlásenie nezávislosti. Ultimátum sa skončilo o 10.00 h SELČ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.