Časť maďarskej opozície pripravuje na sviatok revolúcie 1956 protest

Budapešť. Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 20. októbra (TASR) - V deň štátneho sviatku 23. októbra, keď si Maďarsko pripomína vypuknutie revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956, budú viaceré opozičné strany spoločne demonštrovať proti vláde premiéra Viktora Orbána.

Podľa spravodajského servera index.hu aktivista Márton Gulyás v mene Hnutia spoločný štát vo štvrtok oznámil, že účasť na proteste potvrdili tieto strany: Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya, Spolu (Együtt), Liberáli, Hnutie moderné Maďarsko (MoMa), Hnutie Momentum, Maďarská socialistická strana (MSZP) a Dialóg pre Maďarsko (PM).

Spolu s viacerými občianskymi organizáciami budú protestujúci žiadať odstúpenie Orbánovej vlády, ktorá podľa nich zodpovedá za veľa nespravodlivosti v krajine. "Cieľom bude spoločne určiť požiadavky, ktoré maďarská spoločnosť požaduje od novej, spravodlivej moci," dodal Gulyás.

Podujatia štátneho sviatku sa začnú už v nedeľu 22. októbra tradičným fakľovým pochodom od Technickej univerzity. Orbán vystúpi s prejavom v pondelok pri budapeštianskom Dome teroru. Hlavnou myšlienkou tohtoročných osláv je "boj za slobodu a pravdu Maďarov", povedal hovorca vlády Zoltán Kovács.

Výročie revolúcie si s grantovou podporou vlády pripomenú aj v mnohých krajinách sveta, kde žije maďarská komunita.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.