Sobotka vyjadril nádej, že reforma azylového systému zabráni kvótam

Český premiér Bohuslav Sobotka. Foto: TASR/AP

Brusel 20. októbra (TASR) - Lídri členských krajín EÚ v rámci prvého dňa rokovaní na summite v Bruseli prijali závery k migračnej politike, v rámci ktorých požadujú ďalšie zbližovanie názorov smerom k dohode o reforme spoločného európskeho azylového systému.

V záveroch sa spresňuje, že konsenzus v tejto otázke by mal nastoliť rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou v snahe zaistiť odolnosť členských krajín voči budúcim krízam. Dokument Európskej rady spresnil, že premiéri a prezidenti sa k tejto téme vrátia na decembrovom summite EÚ.

Český premiér Bohuslav Sobotka hodnotiac závery k migrácii zdôraznil fakt, že pri reforme spoločného európskeho azylového systému je politický záväzok, že treba hľadať konsenzus, k čomu by malo dôjsť v prvej polovici roku 2018.

Podľa jeho slov tieto záväzky poskytujú možnosť krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) zablokovať mechanizmus povinného prerozdeľovania migrantov.

"Vítam tú zmienku o snahe nájsť konsenzuálne riešenie azylovej politiky v rámci Európskej rady, pretože si myslím, že to dáva tak Česku, ako aj krajinám V4 šancu na to, aby sme nepripustili, že súčasťou tejto reformy azylovej politiky bude povinné prerozdeľovanie v rámci kvót," uviedol Sobotka vo štvrtok pred novinármi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.