Obnova osvetlenia v Leviciach má stáť približne 2,8 milióna eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/Eduard Fašung

Levice 13. novembra (TASR) - Mesto Levice si objednalo audit verejného osvetlenia (VO), aby zistilo, v akom stave sa aktuálne nachádza a aké by boli približné náklady na jeho modernizáciu. Ako TASR informoval Eduard Kačík, hlavný projektant spoločnosti Lightech, ktorá audit vykonala, náklady na jej kompletnú modernizáciu by boli vo výške približne 2,8 milióna eur.

Samospráva vykonala audit sústavy VO po dlhom čase, ktorého súčasťou bola aj pasportizácia, teda inventarizáciu majetku každého zariadenia VO, ktoré mesto prevádzkuje a financuje počas každodenného zabezpečenia služby VO. "Na základe pasportizácie sme vykonali audit, ktorý zistil nedostatky a plytvanie elektrickej energie. Mesto Levice je jedno z miest, ktoré malo podcenené financovanie rekonštrukcie VO, teda obnovy základnej infraštruktúry," povedal Kačík.

Priemerný vek sústavy VO je 40 rokov, audit taktiež zistil obrovské množstvo rôznych káblových porúch, je poškodených približne 500 kusov stožiarov, ktoré ohrozujú občanov a je potrebné ich vymeniť. "Mesto je v situácii, v ktorej musí operatívne riešiť investičný dlh v približnej výške 2,8 milióna eur s DPH, ktoré za posledných 30 rokov mali byť investované do sústavy VO. Je tu nutné vykonať kompletnú výmenu káblových vedení a približne 3300 kusov svietidiel, aby bola zabezpečená vyššia kvalita VO a aby sme neplytvali na spotrebe elektrickej energie," dodal hlavný projektant spoločnosti.

Financovanie je na úrovni len základnej reprodukcie sústavy VO, čo znamená, že sa vymieňali svetelné zdroje vo svietidlách, nainštalované ešte v 60. až 90. rokoch minulého storočia. "Podobne je to aj pri už nainštalovaných modernejších svietidlách, ktoré ale takisto nespĺňajú požiadavky súčasnej doby. Je tu teda prevádzkovaná predovšetkým výbojková sústava, jej podiel na celkovej sústave VO je 98 %. Z toho približne 40 % svietidiel je určených pre ortuťové výbojky, ktoré sme používali ešte v 50. až 60. rokoch minulého storočia. Prevádzkuje sa tu teda už historická technológia," ukončil Kačík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.