Pistorius si odsedí 13 rokov a 5 mesiacov, súd v JAR mu zvýšil trest

Na archívnej snímke zo 6. júla 2016 Oscar Pistorius prichádza na zasadnutie súdu v juhoafrickej Pretórii. Juhoafrický súd predĺžil Pistoriusovi trest za zabitie priateľky zo šiestich rokov na trinásť rokov a päť mesiacov. Foto: TASR/AP

Somerset West 24. novembra (TASR) -Juhoafrického hendipekovaného atléta Oscara Pistoriusa odsúdili za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej na 13 rokov a päť mesiacov. Trest mu zvýšil Najvyšší odvolací súd v JAR. Pôvodný šesťročný trest vo väzení bol podľa súdu šokujúco mierny.

Minimálny trest za vraždu v JAR je 15 rokov za mrežami. Sudcovia v odvolacom procese zohľadnili, že šesťnásobný paralympijský víťaz si už časť trestu odpykal.

Pistoriusa pôvodne odsúdili na päť rokov vo väzení za to, že na Valentína v roku 2013 cez zatvorené dvere toalety zastrelil priateľku Reevu Steenkampovú. Vtedy jeho čin klasifikovali ako zabitie z nedbanlivosti. Účastník londýnskej olympiády tvrdí, že k zabitiu došlo tragickým omylom, pretože si myslel, že v kúpeľni sa nachádza zlodej. Pri krížovom výsluchu obhajoby vyšetrovateľ prípadu priznal, že sa v dome športovca nenašli žiadne dôkazy, ktoré by jednoznačne vyvracali športovcove tvrdenia.

Minulý rok sa uskutočnil nový proces, Pistorius sa v ňom už zodpovedal za vraždu a dostal šesť rokov nepodmienečne. Podľa žalobcu bol však trest stále veľmi nízky. "Najvyšší súd uznal námietky žalobcov proti pôvodnému šesťročnému trestu," uviedol vo štvrtok vo svojom verdikte sudca Willie Seriti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.