Sobotka: EÚ by mala potvrdiť perspektívu krajín Východného partnerstva

Na snímke Bohuslav Sobotka Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Brusel 24. novembra (TASR) - Európska únia by mala potvrdiť európsku perspektívu krajín, ktoré sú súčasťou Východného partnerstva, povedal v piatok po príchode na summit Východného partnerstva v Bruseli predseda českej vlády Bohuslav Sobotka.

Jednodňový summit lídrov EÚ s najvyššími predstaviteľmi šiestich postsovietskych krajín - Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska. Moldavska a Ukrajiny - má potvrdiť záujem Európy o udržiavanie dobrých vzťahov s týmito krajinami, avšak bez konkrétnych záväzkov a sľubov o poskytnutí členstva v Únii.

Sobotka pred novinármi vyjadril nádej, že politickým lídrom sa podarí dospieť k dohode pre prijatie spoločného memoranda.

"Predpokladám, že bude potvrdený záujem Európskej únie spolupracovať so šiestimi krajinami, ktoré sú súčasťou Východného partnerstva, a že bude potvrdená európska perspektíva týchto krajín,"
oznámil český premiér. Zároveň však spresnil, že to bude záležať len od týchto krajín, od toho, aké reformy prijmú a do akej miery sa dokážu pripraviť na možné členstvo v EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.