Experti NATO hodnotili obranné plány Slovenska

Ilustračné foto Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Bratislava 24. novembra (TASR) – Bratislavu navštívili experti z NATO na obranné plánovanie. V rámci pravidelného dvojročného cyklu hodnotili existujúce aj plánované obranné spôsobilosti Slovenska, ako aj medzinárodné príspevky a zapojenie sa do medzinárodných aktivít.

„Cieľom takýchto bilaterálnych rokovaní je posúdiť, ako sú zapracované požiadavky na plnenie spôsobilostí, ktorými naša krajina prispieva do tzv. Cieľov spôsobilostí 2017,“ informoval generálny riaditeľ Sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania Ministerstva obrany (MO) SR Josef Pokorný, ktorý je na čele rezortného expertného tímu. Tím Severoatlantickej aliancie viedol riaditeľ sekcie obranného plánovania Paul Savereux.

Hodnotenie podľa hovorkyne rezortu obrany Danky Capákovej nadväzuje na proces pridelenia a schválenia cieľov spôsobilostí. „Takýmto záväzkom je pre Slovenskú republiku napr. dosiahnutie plnej operačnej pripravenosti mechanizovanej brigády,“ objasnila. NATO vďaka hodnoteniu obranných plánov svojich členských krajín získa informáciu o reálnej schopnosti Aliancie plniť svoje úlohy v kontexte Strategickej koncepcie NATO a tiež komplexný obraz o spôsobilostiach a plnení obranných plánov spojencov.

Paul Savereux sa stretol aj so štátnym tajomníkom ministerstva obrany Róbertom Ondrejcsákom. Na stretnutí bolo podľa Capákovej deklarované, že nové strategické dokumenty a plány spolu s vyššími investíciami do obrany vytvárajú predpoklady na to, aby sa Ozbrojené sily SR po dlhých rokoch úpadku znovu začali rozvíjať a Slovensko bude schopné lepšie zabezpečiť svoju obranu a tým aj záväzky, ktoré v NATO na seba prevzalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.