BUGÁR: Slovensko rozdelením získalo, niekde sme na tom lepšie ako Česi

Na archívnej snímke podpredseda parlamentu SR Béla Bugár (Most-Híd). Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 25. novembra (TASR) – Slovensko rozdelením Československa získalo. V niektorých oblastiach sme dnes na tom lepšie ako Česi. Myslí si to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý si pri príležitosti výročia rozdelenia federácie spomína na naplnené obavy spojené s rozvodom, aj na pozitívny vývoj Slovenska. Za najväčšiu výzvu do ďalších rokov života Slovenska považuje potrebu zbaviť ľudí frustrácie.

Bugár ocenil, že rozdelenie štátov prešlo hladko. "To dodnes vyzdvihujú aj v zahraničí," povedal pre TASR. Zároveň sa však podľa jeho slov naplnili obavy, ktoré pramenili z povahy a správania sa Vladimíra Mečiara. "Už vtedy bol dosť panovačný typ a boli obavy z toho, ako to bude so Slovenskom," spomína Bugár.

Pripomína, že za Mečiarovho vládnutia dostávalo Slovensko zo zahraničia demarše, prišlo k divokej privatizácii, vytvorila sa nová vrstva zbohatlíkov, došlo k únosu prezidentovho syna a okrem toho Mečiar zneužil podľa Bugára svoju funkciu a amnestoval únoscov. Bugár spomína aj na to, ako vláda spolupracovala s mafiou. "Toto obdobie naplnilo naše obavy," poznamenal.

Z dlhodobého hľadiska je však podľa Bugára jasné, že Slovensko rozdelením získalo. "Napokon sme sa stali členmi EÚ, sme v eurozóne, kde Česká republika nie je. Hovorí sa o jadre a my chceme byť pri tom. Áno, Slovensko určite získalo," vyhlásil. Darí sa podľa jeho slov aj ekonomike. "Z celkového hľadiska si myslím, že Slovensko je na tom lepšie ako Česko," poznamenal.

V ďalších rokoch života Slovenska by politici mali podľa Bugára pracovať na tom, aby zbavili ľudí frustrácie, ktorá napomáha nárastu extrémizmu. "Vnímam nenávisť voči súčasnej koalícii. Nenávisť je veľmi zlá emócia a z toho sa nedá budovať dobrý príbeh do budúcnosti," povedal Bugár.

Z hľadiska politického vývoja nevie povedať, či na tom bude Slovensko lepšie v budúcnosti ako dnes. "Je otázka, či frustrácia ľudí, ktorej napomáha opozícia a niekedy aj vládna koalícia, nepomôže extrémistom. Takže najväčšia výzva do ďalších rokov je zbaviť ľudí frustrácie," poznamenal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.