Útok na starostu v Altene bol zrejme politicky motivovaný

Policajná hliadka prechádza okolo bistra v nemeckom meste Altena v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, kde v pondelok 27. novembra 2017 večer 56-ročný útočník nožom poranil starostu mesta Andreasa Hollsteina na krku a ťažko ho zranil. Starosta je momo ohrozenia života. V Altene 28. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Berlín/Altena 28. novembra (TASR) - Útok nožom na nemeckého politika Andreasa Hollsteina, známeho liberálnymi postojmi k prijímaniu utečencov, odsúdili viacerí lídri vrátane kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Päťdesiatsedemročného politika Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorého v pondelok večer s vážnym zranením previezli do nemocnice, po ošetrení prepustili do domáceho ošetrenia.

Andreasa Hollsteina, starostu mestečka Altena ležiaceho v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, bodol nožom do krku 56-ročný muž v pondelok večer v miestnom bistre. Útočník, ktorý bol pod vplyvom alkoholu, sa podľa tamojších médií pred útokom Hollsteina opýtal, či je starosta mesta.

Merkelová uviedla, že je týmto "útokom na starostu Hollsteina šokovaná". Dodala, že jej veľmi odľahlo, že je už starosta doma so svojou rodinou.

Útočníka, ktorý sa počas svojho činu sa hanlivo vyjadroval o Hollsteinovej liberálnej utečeneckej politike, zadržali. Prokuratúra v Hagene čin vyšetruje ako pokus o vraždu.

Pri útoku utrpel zranenia aj zamestnanec bistra, ktorý sa snažil Hollsteinovi pomôcť, píše agentúra DPA.

Armin Laschet, predseda vlády spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko uviedol, že "bezpečnostné agentúry predpokladajú, že útok bol politicky motivovaný".

Altena, ktorá má necelých 18.000 obyvateľov, je známa tým, že prijíma viac utečencov, než by podľa prerozdeľovacieho kľúča mala. Kancelárka Merkelová udelila v máji mestu Národnú cenu za integráciu.

Hollstein je spoluautorom knihy Mein Kampf - gegen Rechts (Môj boj - proti pravici), ktorá vyšla v roku 2016. Prináša svedectvá 11 ľudí bojujúcich s pravicovou ideológiou a pravicovým násilím.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.