Čínsky generál stíhaný pre korupciu spáchal samovraždu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Peking 28. novembra (TASR) - Bývalý vysokopostavený generál čínskej armády, ktorého vyšetrovali pre korupciu, spáchal samovraždu. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na správy čínskych médií.

Oficiálne médiá generálovu samovraždu odsúdili ako "odsúdeniahodný" čin motivovaný snahou vyhnúť sa trestu. Podľa agentúry Sinchua sa 66-ročný generál Čang Jang obesil vo štvrtok minulý týždeň vo svojom dome, kde bol zadržiavaný vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie.

Čang Jang bol členom vplyvného Ústredného vojenského výboru, v rámci ktorého mal na starosti oddelenie politickej práce. Toto oddelenie riadi politickú činnosť v Čínskej ľudovej oslobodeneckej armáde.

Koncom augusta tohto roku začali Čanga vyšetrovať pre podozrenie z prijímania úplatkov. Prišlo sa totiž na to, že vlastní rozsiahle majetky, ktorých pôvod nemohol uspokojivo vysvetliť.

Usvedčujúce dôkazy voči nemu poskytli dvaja ďalší bývalí členovia Ústredného vojenského výboru, ktorí už v predchádzajúcich rokoch čelili obvineniam z korupcie. Jeden z nich medzitým zomrel na rakovinu a druhého vlani odsúdili na doživotie.

Čínsky prezident Si Ťin-pching začal v roku 2012 v krajine rozsiahlu protikorupčnú kampaň, ktorá postihla už desiatky vysokopostavených činiteľov.

Podľa kritikov si však prezident pod rúškom boja proti korupčným praktikám upevňuje osobné postavenie a zbavuje sa potenciálnych mocenských konkurentov. Aktivisti tiež poukazujú na nedostatok transparentnosti a utajovanie konkrétnych informácií o prípadoch potrestaných činiteľov.

Prezidentova kampaň vychádza v ústrety náladám čínskej verejnosti, ktorá je pobúrená výstredným životným štýlom časti funkcionárov a úradníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.