Skip to content

Dnešný dátum:

nedeľa, 22 februára, 2026
Menu

Vražda ruskej cárskej rodiny mohla mať vraj rituálny charakter

28 novembra, 2017
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (274 slov)
Na snímke Mikuláš II. s rodinou. Foto: TASR

Moskva 28. novembra (TASR) – Vražda posledného ruského cára Mikuláša II. a členov jeho rodiny mohla mať rituálny charakter, tvrdí biskup Tichon, tajomník Patriarchálneho výboru pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov.

Jeho konštatovanie zaznelo v pondelok v Moskve na konferencii s názvom „Prípad vraždy cárskej rodiny: Nové odborné štúdie a materiály. Diskusia“.

„Najvážnejší postoj máme k verzii o rituálnej vražde. Okrem toho významná časť cirkevnej komisie nepochybuje o tom, že sa to tak stalo,“ uviedol biskup Tichon s tým, táto verzia však potrebuje pevné dôkazy.

„To, že cára, hoci už po jeho abdikácii, zabili takýmto spôsobom, to, že vrahovia si svoje obete rozdelili, čo dosvedčil (Jakov) Jurovskij (jeden z účastníkov popravy), a že mnohí chceli byť cárovrahmi, naznačuje, že pre mnohých to bol špeciálny rituál,“ poznamenal Tichon, ktorého citovala agentúra TASS.

Boľševici zastrelili Mikuláša II., jeho manželku Alexandru, ich syna Alexeja Nikolajeviča a štyri dcéry – Oľgu, Taťjanu, Mariju a Anastasiju – v noci zo 16. na 17 júla 1918 v Jekaterinburgu v suteréne domu. Telá potom spálili. Pozostatky cárskej rodiny boli objavené v roku 1991.

Ruská pravoslávna cirkev predložila vyšetrovateľom množstvo otázok, ale nedostala na ne odpovede. Preto autenticitu pozostatkov nájdených v Jekaterinburgu spochybňuje, dodal TASS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia