SLEDUJEME: Diaľnice aj horské priechody by mali byť zjazdné

Ilustračné foto Foto: TASR - František Iván

Bratislava 29. novembra (TASR) - Napriek sneženiu na celom území Slovenska by mali byť zjazdné všetky sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty, ako aj cesty I., II. a III. triedy. Podobne by na tom mali byť aj horské priechody. Informuje o tom webový portál zjazdnost.sk.

Povrch vozoviek je zväčša mokrý, vo vyšších polohách stredného a východného Slovenska sa na cestách nachádza do dvoch centimetrov utlačeného snehu. V okrese Poprad sa na cestách nachádza zľadovatený sneh. Vrstva čerstvého, utlačeného či kašovitého snehu sa nachádza aj na viacerých horských priechodoch, napriek tomu sú zjazdné. Ide o Donovaly, Šútovce, Dobšinú, Huty, Fačkov, Makov, Havran, Homôlku a Šturec. "Horské priechody Donovaly, Šturec a Šútovce sú uzatvorené pre nákladné vozidlá nad 10 metrov dĺžky," dopĺňa Slovenská správa ciest.

Pre celé Slovensko platí v súvislosti so snehom výstraha prvého stupňa až do štvrtkového (30.11.) večera. V závislosti od lokality môže miestami napadnúť od päť do 40 cm nového snehu. "Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

Na Donovaloch, Šturci a Čertovici husto sneží, zatiaľ sú plne prejazdné

Husté sneženie od skorého rána komplikovalo dopravu na horských priechodoch Šturec, Donovaly a Čertovica. Šturec po 6.00 h museli uzavrieť pre nákladnú autá nad desať metrov dĺžky. V súčasnosti je však už plne prejazdný pre všetku dopravu rovnako ako Čertovica a už aj Donovaly, kde mali kamióny takisto stop. Tento stav platí k 11.00 h, ale počas dňa sa môže meniť, keďže na horských priechodoch stále husto sneží.

"Na cestách je od dvoch do troch centimetrov kašovitá vrstva snehu. Chlapi pluhujú, posýpajú, zatiaľ stíhajú," konštatoval pre TASR Ján Majer z dispečingu Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Polícia už vyzvala vodičov na mimoriadnu opatrnosť. Keďže v Banskobystrickom kraji sneží, vodiči by mali prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky. Môže sa na nej tvoriť ľad a dochádzať ku kolíznym situáciám.

Cesty na Liptove sú momentálne zjazdné, SHMÚ varuje pred silnejším snežením

Motoristi prechádzajúci mestami, obcami a horskými priechodmi na Liptove by mali zvýšiť opatrnosť, pretože napoludnie sa pre silnejšie sneženie môže situácia na cestách skomplikovať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu pre oblasť Liptova výstrahu prvého stupňa pred snehovými zrážkami.

Podľa riaditeľa závodu Liptov Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Kögela sa situácia zatiaľ vyvíja relatívne dobre a všetky cesty sú zjazdné. „Horský priechod Čertovica je síce na vrchole mierne zasnežený, no pohybujú sa tam vozidlá údržby,“ uviedol pre TASR. Na horskom priechode Húty je podľa neho stav ciest tiež relatívne v poriadku. „Nikde momentálne neevidujeme väčší nával snehu. Robí sa skôr bežná údržba,“ vysvetlil.

Situáciu budú cestári naďalej monitorovať aj v poobedňajších hodinách. „V Jasnej aj na všetkých horských priechodoch sa na cestách od rána pohybuje okolo 15 kusov vozidiel zimnej údržby,“ uzavrel Kögel.

Snehové zrážky potrvajú podľa SHMÚ až do štvrtka (30.11.) večera.

Prvé kalamitné sneženie

Pozrite sa, ako to s vývojom sneženia bude vyzerať podľa portálu imeteo.sk v nasledujúcich hodinách. Zelenou farbou je vyznačený dážď, modrou-sneženie a tmavomodrou výdatnejšie sneženie.

Sneh poletuje aj v hlavnom meste

Do Bratislavy v smere od Záhoria sa dnes ráno tvorili zápchy, ktoré spôsobovali vodičom desiatky minút zdržania. „Zostali sme visieť na výjazde na diaľnicu pri kruhovom objazde v Lamači. Padal snehový dážď, doprava sa vôbec nehýbala, nakoniec sme sa rozhodli to obísť cez Karlovu Ves,“ povedal pre Teraz.sk čitateľ Marek. Situácia znepríjemnila dopravu aj v centre mesta.

Pozrite si fotografie, ako rannú Bratislavu zachytili fotoreportéri TASR.

V banskobystrickom kraji sneží, polícia vyzýva vodičov k mimoriadnej opatrnosti

Polícia v stredu vydala výzvu všetkým účastníkom cestnej premávky, aby nepodceňovali počasie a vodiči prispôsobili rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, keďže v Banskobystrickom kraji sneží. Na cestách sa môže tvoriť ľad a dochádzať ku kolíznym situáciám. TASR o tom informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

"Polícia vyzýva vodičov k mimoriadnej opatrnosti. Apelujeme na nich, aby v dôsledku zníženej viditeľnosti použili stretávacie svetlá, prípadne hmlové, denné svietenie je nedostatočné. Na cestách je maximálny počet policajtov, ktorí riadia premávku a pomáhajú vodičom," konštatovala Faltániová.

Vodiči by sa mali v dostatočnej miere pripraviť aj na nepredvídateľné situácie. Zimné pneumatiky v tomto čase už majú byť samozrejmosťou.

Na horách by malo celý deň snežiť, lavínová hrozba sa zvyšuje

Vo všetkých horských oblastiach v stredu ráno sneží na tvrdý podklad. Pravdepodobnosť pádu lavín sa s pribúdajúcou snehovou pokrývkou zvyšuje. Mierne lavínové nebezpečenstvo je vo Vysokých Tatrách, v ostatných pohoriach je situácia zatiaľ stabilizovaná.

"Uvoľnenie lavín je možné na strmých svahoch, kde sa nachádza sneh z predchádzajúceho sneženia," uviedol Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Upozornil však na možný výskyt menších lavín a splazov z prachového snehu, ktorý by mal napadnúť v stredu a vo štvrtok.

Na horách podľa Krajčího sú zimné podmienky. Na hrebeňoch fúkal prevažne južný vietor, ktorý však neprináša oteplenie, ale sneženie. "Počasie sa v porovnaní so včerajškom výrazne zmenilo. Zamračilo sa a celý deň by malo snežiť," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.