Pri zdrži Hrušov bude možné pozorovať najmä vodné vtáctvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 29. novembra (TASR) – Milovníci vtáctva si cez víkend prídu na svoje. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku pripravuje na sobotu 2. decembra podujatie na Hrušovskej zdrži pri Bratislave, počas ktorého bude možné pozorovať spolu s ornitológmi viaceré druhy vtákov. Práve táto lokalita je obľúbeným miestom pre viaceré z nich pri ich migrácii, prípadne ich najväčším zimoviskom v strednej Európe.

Slovensko je totiž migračnou križovatkou mnohých druhov vtákov, ktoré letia prevažne zo severnej a severovýchodnej Európy do teplejších oblastí. "Naše územie je pre ne buď iba zastávkou pred pokračovaním do iného miesta, alebo sa tu zdržia celú zimu," hovorí Martina Brinzíková Badidová z Ochrany dravcov. Práve viaceré druhy viazané na vodné prostredie podľa nej s obľubou využívajú Hrušovskú zdrž pri Bratislave. Lokalita zároveň pre ne ponúka aj dostatok dostupnej potravy, pretože zdrž zamŕza len zriedkavo.

Počas uplynulého víkendu tu odborníci spozorovali takmer tisíc divých husí v menších i väčších kŕdľoch. Objavili sa tiež kačice divé, chochlačky vrkočaté aj sivé, potápky veľké a potápky malé, labute, lysky, kormorány veľké, hlaholky severské, volavky popolavé, viaceré druhý čajok aj párik potápača veľkého. Vyskytnúť sa môžu tiež turpany čierne či ľadovky dlhochvosté. "Krásne divadlo predviedli dva orliaky morské. Je to náš najväčší dravec, obľubuje vodné prostredie," doplnil Marek Brinzík z organizácie.

Podujatie sa uskutoční v sobotu (2.12.) medzi 9.30 a 11.30 h, stretnutie je pri rozhľadni. Vstup je bezplatný. Lokalita je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.