Producenti ropy sa zišli na rokovaniach o predĺžení limitov na ťažbu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Viedeň 30. novembra (TASR) - Zástupcovia vyše 20 krajín, ktoré patria medzi najväčších producentov ropy, sa vo štvrtok zišli vo Viedni na rokovaniach o predĺžení limitov na ťažbu. Schôdzka sa koná rok po tom, ako schválili prvú dohodu. Jej cieľom bolo naštartovať rast cien ropy a zredukovať jej zásoby v skladoch po celom svete.

Analytici očakávajú, že 14 členov organizácie Krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a 10 ďalších štátov, ktoré nie sú členmi ropného kartelu, pravdepodobne schváli predĺženie vlaňajšej dohody o znížení ťažby od 1. januára 2017. Dohoda má vypršať 31. marca 2018 a podľa odhadu expertov ju predĺžia do konca budúceho roka.

"Každý odporúča predĺženie dohody," vyhlásil ruský minister energetiky Alexander Novak po predbežných konzultáciách v rámci skupiny najväčších producentov ropy. Uviedla to ruská agentúra Tass.

Novak však podľa Tass dodal, že detaily predĺženia dohody sa vypracujú na stretnutí ministrov ropného priemyslu v rakúskom hlavnom meste. To podľa analytikov naznačuje, že Moskva má zrejme výhrady k príliš dlhému trvaniu limitov na ťažbu, keďže jej ekonomika je závislá od príjmov z predaja ropy.

Okrem toho sa Rusko obáva, že ak by ceny komodity príliš vzrástli, mohlo by to mať neželaný efekt v podobe zvýšených dodávok z krajín, ktoré sa k dohode nepripojili. Ide najmä o USA, kde sa ropa ťaží z bridlíc, čo je náročnejšie a drahšie. Pri vyšších cenách ropy sa však takáto produkcia stáva rentabilnejšia a americké firmy vďaka tomu zvyšujú produkciu aj dodávky na trh.

Pred rokom sa členovia aj nečlenovia OPEC dohodli na znížení ťažby od začiatku tohto roka dohromady o 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Odvtedy už ceny komodity stúpli o vyše 10 USD za barel.

Vo štvrtok ráno napríklad dosiahla referenčná cena severomorskej ropnej zmesi Brent 63,46 USD (53,66 eura) za barel a cena americkej West Texas Intermediate 57,50 USD/barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.