Zníženie počtu komunálnych poslancov je v druhom čítaní

Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 30. novembra (TASR) - Počet poslancov obecných zastupiteľstiev sa má znížiť, zmena sa má týkať najmä väčších miest a obcí. Má sa tak zvýšiť efektivita obecných zastupiteľstiev aj šetriť peniaze. vyplýva to z návrhu novely zákona o obecnom zriadení z dielne ministerstva vnútra, ktorý vo štvrtok poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Rezort argumentuje aj tým, že Slovensko má komunálnych poslancov viac, ako je bežné v EÚ.

"V záujme vyššej efektivity obecných zastupiteľstiev a zníženia finančných prostriedkov na ich činnosť sa upravuje rozpätie počtu poslancov obecných zastupiteľstiev, a to predovšetkým v obciach s vyšším počtom obyvateľov a mestách, kde ich rozpätie je nadhodnotené. Slovenská republika má viac ako dvojnásobne vyšší podiel komunálnych poslancov na 100.000 obyvateľov, ako je priemer Európskej únie," približuje ministerstvo.

Napríklad v mestách s počtom obyvateľov od 50.001 do 100.000 je v zastupiteľstve v súčasnosti 19 až 31 poslancov, po novom to má byť 17 až 21. V prípade miest nad 100.000 obyvateľov sa má rozpätie poslancov znížiť z 23 až 41 na 21 až 25 poslancov. "Primeraná účelná redukcia počtu poslancov sa navrhuje tak, aby nebolo ohrozené bezproblémové plnenie úloh zastupiteľského zboru obce," tvrdí ministerstvo. Nový prepočet počtu poslancov sa má prvýkrát použiť vo voľbách do orgánov samosprávy obcí v budúcom roku.

Novela rieši aj platy komunálnych poslancov, ktoré majú dostať stropy. Odmena poslanca obecného zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu starostu obce. "Primeraným znížením rozpätia počtu poslancov obecných zastupiteľstiev, ako aj úpravou ich odmien s ustanovením finančného stropu v kalendárnom roku možno prehľadnejšie a najmä efektívnejšie vynakladať verejné prostriedky na činnosť týchto samosprávnych orgánov bez ohrozenia úloh, ktoré plnia," argumentuje rezort vnútra.

Legislatívna zmena reaguje aj na situáciu tzv. nefunkčných obcí. Ide o tie, v ktorých sa ani v opakovaných voľbách do orgánov samosprávy nepodarí zvoliť žiadny orgán obce, teda starostu alebo obecné zastupiteľstvo. Po novom ju preto bude môcť vláda svojím nariadením pričleniť k susediacej obci, tá s tým však musí súhlasiť. "Obec, ktorá ani po dvoch po sebe nasledujúcich voľbách nemá zvolený nijaký orgán obce, čoho dôsledkom je, že nemá kto za túto právnickú osobu konať, prestáva spĺňať jednu z podstatných náležitostí týkajúcich sa postavenia obce podľa ústavy," zdôvodnilo ministerstvo.

Opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) súhlasí, že Slovensko má veľa komunálnych poslancov v porovnaní s inými krajinami. "Ale príčinou je vysoký počet obcí, najmä tých malých. To robí konečné veľké číslo. A miesto toho, aby sme to riešili systémovo a znižovali počet malých obcí, ideme znižovať počet poslancov vo veľkých obciach a mestách, ale nie v malých obciach," odkázal.

Veronika Remišová (OĽaNO) zase spochybnila argument, že ide o šetrenie peňazí a vyššiu efektivitu. "Je to pochybná argumentácia. V obciach do 10.000 obyvateľov sa počty v podstate vôbec nemenia. Aj ministerstvo financií konštatuje, že 92 percent obcí má menej ako 3000 obyvateľov a obce do 250 obyvateľov minú viac ako polovicu peňazí na vlastnú správu. Väčšie len desať percent. Toto výrazne spochybňuje tvrdenia rezortu vnútra o vyššej efektivite. Treba sa teda sústrediť na malé obce, ktoré novela nerieši," myslí si.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) reagoval, že o zlučovaní obcí môžu rozhodnúť len ich obyvatelia. "Ak je znižovanie počtu poslancov na úkor demokracie, myslím si, že tu nájdete riešenie, ktoré bude prijateľné pre celú snemovňu. A my sa prispôsobíme," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.