Rast aktivity vo výrobnom sektore eurozóny dosiahol 17-ročné maximum

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Brusel 1. decembra (TASR) – Rast aktivity vo výrobnom sektore eurozóny sa v novembri zrýchlil o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad. Prispelo k tomu zvýšenie produkcie, nových objednávok, a to domácich aj exportných a tiež zamestnanosti. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit index nákupných manažérov z výrobného sektora v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov vzrástol v novembri na 60,1 bodu z októbrových 58,6 bodu. Spresnená hodnota indexu je pritom vyššia ako 60 bodov, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade a najvyššia od apríla 2000.

Pod novembrový výsledok sa podpísalo najmä Nemecko, najväčšia ekonomika bloku. PMI jeho výrobného sektora v novembri vyskočil na 62,5 bodu, čo je 81-mesačné maximum tak, ako to naznačil rýchly odhad.

Druhú najvyššiu hodnotu novembrového PMI zaznamenalo Holandsko, piata najväčšia ekonomika eurozóny, a to 62,4 bodu, po ktorej nasleduje Rakúsko (61,9 bodu).

Aj PMI tretieho najväčšieho hospodárstva eurozóny - Talianska dosiahol rekordných 58,3 bodu, čo je jeho 81-mesačné maximum a PMI Španielska na úrovni 56,1 bodu je najvyšší za 129 mesiacov. A nakoniec, novembrový PMI zadlženého Grécka na úrovni 52,2 bodu je najvyšší za dva mesiace.

Podľa hlavného analytika Markit Chrisa Williamsona, novembrové výsledky jasne poukazujú na ďalšie zlepšenie situácie vo výrobných sektoroch všetkých krajín eurozóny. Vďaka tomu dosiahlo toto odvetvie svoj najlepší výsledok za 17 rokov. Len raz v 20-ročnej histórii týchto prieskumov, a to v apríli 2000, bol PMI výrobného sektora eurozóny vyšší ako 60,1 bodu, ktoré dosiahol tento rok v novembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.