Prezidentský kandidát Drahoš sa obáva možného ovplyvňovania volieb

Na archívnej snímke kandidát v prezidentských voľbách v Česku, vedec Jiří Drahoš hovorí s novinármi po odovzdaní 142 000 podpisov občanov na ministerstve vnútra v Prahe 3. novembra 2017. Prvé kolo prezidentských volieb v Česku sa uskutoční 12. a 13. januára 2018. Foto: TASR/AP

Praha 1. decembra (TASR) - Kandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš uviedol, že sa v piatok stretol s dosluhujúcim premiérom Bohuslavom Sobotkom, s ktorým sa rozprával o možnom ovplyvňovaní prezidentských volieb zahraničnými skupinami. O rovnakom probléme chce čoskoro hovoriť aj s nastupujúcim premiérom Andrejom Babišom, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

"Požiadal som pána premiéra, aby mi povedal, aká je situácia z jeho pohľadu. Ide tu o nebezpečenstvo ovplyvnenia demokracie v našom štáte. Som presvedčený, že demokratickosť volieb môže byť výrazne ovplyvnená zahraničnými vplyvovými skupinami," povedal Drahoš.

Bývalý predseda Akadémie vied ČR si je istý, že k ovplyvňovaniu došlo už v priebehu českých parlamentných volieb.

"Aj v prípade našich parlamentných volieb dochádzalo k ovplyvňovaniu verejnosti zo strany médií a serverov, ktoré sú prepojené s ruskou tajnou službou. Nepochybujem o tom," povedal Drahoš, ktorý chce na svojich stránkach zverejniť konkrétne weby, z ktorých sa mali údajné dezinformácie šíriť.

Spresnil, že stretnutie so Sobotkom bolo len preventívne a dodal, že by si neprial, aby po voľbách vyšiel konkrétny zoznam webov a skupín, ktoré ich ovplyvňovali. Bojovať proti ovplyvňovaniu je totiž podľa neho potrebné už skôr.

Sobotka Drahoša uistil, že o tejto situácii vie a príslušné orgány ju berú vážne a konajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.