Turecký prezident chce urovnať napäté vzťahy s európskymi krajinami

Na archívnej snímke Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP

Ankara 28. decembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že chce napraviť napäté vzťahy s niektorými európskymi krajinami. Vyhlásil, že Turecko musí "znížiť počet (svojich) nepriateľov a zvýšiť počet priateľov". Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo vyjadreniach zverejnených tureckým denníkom Hürriyet Erdogan označil lídrov Nemecka, Holandska a Belgicka za "starých priateľov" a vzájomné kontakty z poslednej doby zhodnotil ako "celkom dobré".

Poznamenal pritom, že predstavitelia uvedených krajín, rovnako ako Turecko, odmietajú nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

Napätie medzi Ankarou a viacerými európskymi krajinami eskalovalo po tom, ako tamojšie úrady zabránili tureckým ministrom, aby tam uskutočnili politické zhromaždenia pred aprílovým ústavným referendom v Turecku.

Erdogan následne ostro kritizoval svojich európskych partnerov a opakovane ich obviňoval z rasizmu, podpory terorizmu a prirovnával ich k nacistom.

Európske štáty zase poukazovali na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania ľudských práv a demokratických princípov v Turecku, pripomína agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.