Firmy môžu podnikové kombinácie uskutočniť už len v reálnych hodnotách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 29. decembra (TASR) – Podnikové kombinácie bude možné pre daňové účely uskutočniť len v reálnych hodnotách. Ide o nepeňažné vklady, zlúčenia, splynutia alebo rozdelenia obchodných spoločností alebo družstiev. Na zmeny, ktoré prináša novela Zákona o dani z príjmov od začiatku roka 2018, poukazuje spoločnosť Deloitte.

Doteraz dával Zákon o dani z príjmov v prípade podnikových kombinácií pre účel dane z príjmov na výber medzi reálnymi hodnotami a pôvodnými cenami, ktoré sú podľa Deloitte daňovo neutrálnou formou. "Podľa novely už bude možné iba v reálnych hodnotách realizovať nielen vklady realizované v rámci slovenských transakcií, ale aj individuálne vklady, respektíve vklady podniku alebo jeho časti mimo územia SR, ale, samozrejme, aj z tohto pravidla existujú výnimky," vysvetlil Martin Chlebec, manažér a daňový poradca spoločnosti Deloitte.

Novela zavádza aj oslobodenie príjmov z predaja akcií akciovej spoločnosti alebo obchodného podielu u spoločníka s ručením obmedzeným alebo u komanditistu komanditnej spoločnosti či obdobnej spoločnosti v zahraničí. Neplatí to pri predaji akcií či obchodného podielu spoločnosti, ktorá je v likvidácii, konkurze alebo reštrukturalizácii. "Toto sa však nevzťahuje na prípady, kedy bude obchodný podiel, respektíve akcie slovenskej spoločnosti predávať zahraničná spoločnosť," priblížil Chlebec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.