Zosadený egyptský prezident Mursí dostal tri roky za urážku justície

Muhammad Mursí, archívna snímka. Foto: TASR/AP Photo

Káhira 30. decembra (TASR) - Bývalého egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího odsúdili na tri roky väzenia za urážku justície. Oznámila to v sobotu egyptská štátna televízia, ktorú citovala agentúra DPA.

Káhirský trestný súd usvedčil Mursího z verejného hanobenia súdnych orgánov, ktorého sa mal dopustiť pred viac ako štyrmi rokmi s "úmyslom šíriť nenávisť". Proti rozsudku je ešte možné podať odvolanie. Rovnaký trest dostalo aj ďalších 18 spoluobžalovaných.

V roku 2013, počas výkonu prezidentskej funkcie, Mursí obvinil istého egyptského sudcu, že sa podieľal na manipulácii volieb.

V roku 2012 vyhral Muhammad Mursí za podpory organizácie Moslimské bratstvo prvé demokratické prezidentské voľby v Egypte po páde autoritárskeho režimu Husního Mubaraka. Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Mursí (66) si vo väzení odpykáva 20 rokov väzenia, na ktoré bol odsúdený v súvislosti s násilným potlačením demonštrácií z roku 2012, keď časť obyvateľov Egypta protestovala proti islamizácii verejného života a politiky v krajine. Okrem toho dostal ďalších 25 rokov za to, že sa ako prezident dopustil vyzradenia štátneho tajomstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.