Aktuálny investičný cyklus v SVE by mohol mať vrchol v roku 2019

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 19. februára (TASR) – Aktuálny hospodársky a realitný investičný cyklus v Poľsku, Českej republike, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku by mohol vyvrcholiť v roku 2019. TASR o tom informovala konzultačná spoločnosť Colliers International.

Podľa jej výhľadu na tento rok indikátory ekonomickej nálady naznačujú ďalší nárast objemu investícií v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) nad úroveň z roku 2017 v objeme 12,9 miliardy eur. „Región by k vrcholu hospodárskeho rastu mali priblížiť zvýšené investície z miestnych zdrojov a Európskej únie, ako aj domáca spotreba v strednej a východnej Európe," uvádza spoločnosť.

Výška cien prenájmov v celom regióne sa rýchlejšie zvyšuje v kancelárskom sektore, čo je znakom vzostupnej hospodárskej aktivity, uvádza ďalej spoločnosť. "Dáta týkajúce sa nálad v oblasti stavebníctva v regióne šiestich krajín strednej a východnej Európy naznačujú, že v oblasti developmentu je boom bezprostredne blízko," konštatuje.

Tretím príznakom dosiahnutia vrcholu investičného cyklu je podľa nej skutočnosť, že objem investícií v hoteloch v strednej a východnej Európe sa v roku 2017 viac ako zdvojnásobil na 988 miliónov eur.

Kľúčové riziká, ktoré môžu spôsobiť tzv. výškovú chorobu, sú podľa predikcie rastúca inflácia, nedostatok pracovných síl, vyššie úrokové sadzby, a tým aj zvýšenie nákladov na kapitál pre transakcie v regióne. Mimo regiónu by tiež mohla Európska centrálna banka prekvapiť trhy zvýšením úrokovej sadzby, uzatvára Colliers.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.