Novela zákona o IPN nadobudne platnosť 1. marca: Účinná bude až neskôr

Na archívnej snímke Stanislaw Karczewski. Foto: TASR Michal Svítok

Varšava 20. februára (TASR) - Nedávno schválená a podpísaná novela zákona o Ústave pamäti národa (IPN) nadobudne v Poľsku účinnosť, až keď tamojší ústavný súd vyjasní všetky sporné formulácie. V rozhovore pre televíziu TVN24 o tom v utorok ubezpečil predseda poľského senátu - hornej komory parlamentu - Stanislaw Karczewski.

Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia "poľské tábory smrti" a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.

Návrh zákona o IPN vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Proti novele sa vyslovili aj USA a Ukrajina. Napriek ich kritike i odporu domácich oponentov prezident Andrzej Duda novelu podpísal a potom požiadal o jej preskúmanie ústavný súd.

V súvislosti s týmto krokom sa objavila požiadavka, aby sa zákon stal účinným až po preskúmaní ústavným súdom a aby sa dovtedy nezačínali ani žiadne súdne procesy v súvislosti s jeho porušením. Karczewski v utorok na margo toho vyhlásil: "Tak aj bude". Novela zákona o IPN, ktorá nadobudne platnosť 1. marca, "nejaký čas nebude účinná," vysvetlil predseda poľského Senátu.

Karczewski poznamenal, že "len blázon alebo nezodpovedný človek by spravil to, čo vyvolá ešte viac emócií", ktoré sú už teraz podľa jeho slov "negatívne". Poľský politik súčasne vyjadril presvedčenie, že stanovisko ústavného súdu k zákonu o IPN vytvorí podmienky "pre pokojnú diskusiu".

Izrael vníma novelu zákona o IPN ako pokus o obmedzenie slobody slova a znemožnenie otvorenej diskusie o zločinoch spáchaných na Židoch počas druhej svetovej vojny, ale aj ako pokus trestať i samotné obete holokaustu za ich svedectvá o prežitom utrpení. Na Ukrajine zasa vyvoláva obavy možná interpretácia slovného spojenia "ukrajinskí nacionalisti", ktorá figuruje v texte novely zákona o IPN.

Karczewski minulý týždeň vyzval Poliakov žijúcich v zahraničí, aby poľské úrady informovali o akýchkoľvek vyhláseniach, ktoré by mohli poškodzovať "dobré meno Poľska".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.