Hackettová: Britské firmy chcú jasnú predstavu o prechodnom období

Na archívnej snímke vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

Londýn 20. februára (TASR) - Britskí výrobcovia naliehavo potrebujú mať jasnú predstavu o prechodnom období po brexite, ktorý má krajine uľahčiť odchod z Európskej únie (EÚ). Uviedla to v utorok Judith Hackettová, predsedníčka Konfederácie britského priemyslu (EEF) na konferencii tejto priemyselnej skupiny.

Britská premiérka Theresa Mayová dúfa, že budúci mesiac dosiahne s partnermi z EÚ dohodu o približne dvojročnom prechodnom období po vystúpení svojej krajiny z bloku. Hackettová však na konferencii povedala, že mnohé podniky sú zmätené a nevedia, čo bude pre ne odchod Británie z EÚ znamenať.

Na konferencii sa má zúčastniť aj minister obchodu Greg Clark. Hackettová ho chce pri tejto príležitosti upozorniť, že firmy naliehavo potrebujú mať jasnú predstavu o podmienkach prechodného obdobia.

Čo sa týka obchodnej dohody s EÚ, ktorú by Británia chcela uzavrieť do jesene tohto roka, Hackettová vyzýva politikov, aby sa vyhli novým obchodným bariéram, zložitým colným dohodám alebo veľmi odlišnému regulačnému prostrediu.

Naliehala na vládu, aby uznala riziko, ktoré predstavuje príliš tvrdé zakročenie proti pracovníkom z krajín EÚ v Británii, aj napriek obavám mnohých voličov z migrácie. Práve tie boli kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvnil výsledok referenda o brexite v júni 2016.

A hoci priemysel uznáva obavy verejnosti z migrácie, firmy potrebujú zamestnancov z EÚ, ktorých nedokážu v krátkodobom ani stredne dlhom časovom horizonte nahradiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.