ZOH: Nóri uspeli v medailovej krimi, s 39 kovmi vzali USA rekord

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Pjongčang 26. februára (TASR) - Najúspešnejšou krajinou na ZOH 2018 sa stalo Nórsko, medailovú bilanciu však vyhralo až po veľkej dráme. Rozhodla o tom až záverečná súťaž v Pjongčangu, keď sa "Vikingovia" vrátili na prvé miesto vďaka Marit Björgenovej.

Fenomenálna bežkyňa na lyžiach triumfovala v nedeľňajších pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom, vďaka čomu získali Nóri 14. zlato a na druhú priečku odsunuli Nemcov. Tí vybojovali rovnaký počet zlatých kovov, ale "iba" desať strieborných a sedem bronzových medailí. Nóri vyhrali poradie s bilanciou 14-14-11. Na tretej priečke sa umiestnili Kanaďania, ktorí sa v Kórejskej republike ovenčili 11 zlatými, 8 striebornými a 10 bronzovými kovmi. Slovensko vďaka zlatu a dvom striebram biatlonistky Anastasie Kuzminovej obsadilo 17. miesto.

Nóri prvýkrát ovládli medailovú bilanciu na ZOH v roku 2002 v Salt Lake City (13-5-7). Pred štyrmi rokmi v Soči skončili druhí za domácimi Rusmi, tým ale neskôr okresali počet medailí pre dopingový škandál. Teraz Nóri nazbierali až 39 cenných kovov, čím prekonali doterajší rekord USA z Vancouveru 2010.

Medailové poradie na ZOH 2018 bolo vyrovnané až do záverečného dňa. Nóri a Nemci mali 13 zlatých medailí a veľkých favoritov v akcii. Nemecko dostali do vedenia bobisti, pilot Francesco Friedrich ovládol so svojou posádkou súťaž štvorbobov a získal zlatý double. Definitívne rozhodnúť mohli nemeckí hokejisti, vo finále nad OŠR viedli ešte 56 sekúnd pred koncom 3:2, ale nakoniec im zostalo iba striebro. Definitívne tak konečné poradie určila Björgenová, ktorá svojím suverénnym výkonom vybojovala štrnáste zlato pre Nórsko.

Severská krajina počas ZOH žije športom, ľudia sú aj v pracovných hodinách zahľadení do televízorov, tabletov a mobilov a pozorne sledujú počínanie svojich športových hrdinov pod piatimi kruhmi. Napriek obrovským úspechom však bývajú medailové oslavy v krajine decentné. "Vždy chceme vyhrávať. No skromnosť je dôležitou súčasťou našej kultúry. A Nóri nezvyknú po triumfoch oslavovať vo veľkom v uliciach," povedal pre The Guardian nórsky televízny športový komentátor Fredrik Aukland.

Nórsko, krajina iba s 5,3 miliónmi obyvateľov, zbiera väčšinu medailí v lyžovaní. "Nemáme patent na úspech, ale vieme sa podeliť s ostatnými krajinami o naše metódy. Chceme zdieľať naše poznatky," poznamenal Erik Röste, prezident Nórskej lyžiarskej federácie.