Na mape Washingtonu pribudne Nemcovova ulica

Na archívnej snímke Boris Nemcov Foto: TASR/AP

Moskva/Washington 27. februára (TASR) - V deň tretieho výročia vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa v utorok vo viacerých mestách krajiny uskutočnia spomienkové zhromaždenia.

V Petrohrade sa v utorok na jednom z reklamných megabordov objavila Nemcovova fotografia s jeho citátom "Za slobodu sa platí draho".

Jedno z podujatí sa konalo popoludní (miestneho času) v Moskve na mieste, kde bol Nemcov zastrelený - na Veľkom moskovskom moste neďaleko hradieb Kremľa. Účasť na ňom prisľúbili aj lídri opozičných politických strán Jabloko, Strana národnej slobody (PARNAS) a Občianska iniciatíva (GI), informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Ďalšie zhromaždenie sa na moste uskutoční aj po 22.00 h miestneho času, v čase Nemcovovej smrti, keď si pripomenú jeho pamiatku minútou ticha.

Krátko pred tým vo Washingtone odhalia tabuľu s Nemcovovým menom, po ktorom je odteraz pomenovaná ulica vedúca popred budovu ruského veľvyslanectva. Stalo sa tak na základe rozhodnutia starostky a mestskej rady Washingtonu.

V súvislosti s výročím Nemcovovej vraždy vydalo americké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom ruské úrady vyzýva, aby sa uistili, či sú potrestaní všetci vinníci. Ministerstvo zdôraznilo, že odsúdení a potrestaní musia byť aj objednávatelia tejto vraždy.

Nemcov bol zavraždený v centre Moskvy 27. februára 2015. Vlani 13. júla moskovský oblastný vojenský súd uznal za vinných z tejto vraždy piatich obvinených, pôvodom z Čečenska, a odsúdil ich na tresty väzenia od 11 do 20 rokov. Vykonávateľ vraždy Tamerlan Eskerchanov dostal 14-ročný trest a bol zbavený hodnosti práporčíka jednotiek ministerstva vnútra.

Politikovi príbuzní a priaznivci sú však presvedčení o tom, že pokyn na vraždu prišiel z "najvyšších miest". Tvrdia, že spravodlivosti nebude učinené zadosť, kým objednávateľ vraždy nebude identifikovaný a vydaný justícii.

V druhej polovici 90. rokov, za vlády vtedajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina, Nemcov zastával post vicepremiéra. Istý čas sa o ňom dokonca hovorilo ako o možnom Jeľcinovom "korunnom princovi". Neskôr sa stal ostrým kritikom režimu Jeľcinovho nástupcu Vladimira Putina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.