Facebookovú stránku polície SR navštevujú ľudia z Thajska či z Číny

Facebook stránka Polícia Slovenskej republiky. Foto: Facebook Polícia Slovenskej republiky

Bratislava 27. februára (TASR) - Už viac ako 100.000 ľudí aktívne sleduje oficiálnu stránku Policajného zboru na sociálnej sieti Facebook, vďaka ktorej sa podarilo objasniť už niekoľko kriminálnych prípadov. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Podľa jeho ďalších slov za jeden týždeň polícia osloví touto formou až niekoľko stotisíc ľudí. Aj z tohto dôvodu zverejňuje slovenská polícia na stránke nielen upozornenia, ale aj správy informatívneho, humorného a edukačného charakteru.

Podľa štatistík stránku navštevuje 53 percent mužov a 47 percent žien, pričom viac ako 75 percent z nich sú vo vekovej kategórii 18 až 44 rokov. Profil sledujú nielen Slováci, ale aj obyvatelia susedných krajín a niektoré príspevky označili, že sa im páčia aj ľudia žijúci v Thajsku, Austrálii, Maroku, Indii, Iraku či v Angole. Najčastejší jazyk, ktorý majú sledovatelia tohto oficiálneho profilu nastavený, je slovenčina, avšak polícia dokonca eviduje aj fanúšikov s čínskym či latinským jazykom.

Polícia v bežný deň zverejní v priemere sedem nových príspevkov a cez víkend je to okolo päť. Doteraz najväčší záber v zdieľaní a sledovanosti príspevkov mala správa o sexuálnom vydieraní detí na internete. Tú si prečítalo či už na tejto stránke, alebo prostredníctvom zdieľania iného užívateľa viac ako 1,2 milióna ľudí. Obsahom správy bolo aj video inšpirované skutočnými príbehmi, keď mladiství poslali svoje intímne fotografie/videá neznámej osobe na internete a následne boli vydieraní. Zároveň v príspevku čitateľ mohol nájsť rady, ako v takejto situácii postupovať.

Ako ďalej uviedol Slivka, polícia na základe spolupráce s občanmi takýmto spôsobom vypátrala alebo objasnila trestné činy a to tak, že na základe zverejnenia príspevku na facebookovej stránke sa ohlásili svedkovia daného trestného činu. Taktiež sa na základe policajného príspevku podarilo vyslobodiť mladú Slovenku, ktorú uväznili v byte vo Viedni Turci. Slovenka prostredníctvom súkromnej správy napísala priamo jej administrátorovi a následne na základe spolupráce s rakúskou políciou sa podarilo mladú ženu vyslobodiť.

Podľa Slivku sa polícia snaží vniesť aj do každodenného života trochu humoru a preto sa nebráni ani vtipom o policajtoch. Taktiež časť správ, ktoré s ľuďmi zdieľa, sa dajú zverejniť humornejším štýlom. Svedčí o tom aj sumárna správa s názvom "Šaleny východ" približujúca niekoľko bizarných trestných činov: "Zjedol chlebíčky: 16-ročný Bohuš v okrese Prešov vošiel do rodinného domu, zjedol päť pripravených chlebíčkov a zobral si k tomu aj položený mobil.

Spred bytov ukradol topánky: 18-ročný Patrik odcudzil spred troch bytov v Hummenom osem topánok v hodnote 400 eur.

Auto plné sadeníc: "Osem mužov vo veku 14, 17, 32, 34, 36, 42, 51 a 59 rokov z okresu Vranov nad Topľou bolo obvinených z krádeže sadeníc. Podľa obvinenia ukradli 6000 sadeníc za jeden deň."

Úsmevná je aj správa, ktorá sa objavila na facebookovej stránke slovenskej polície s titulkom Policajti ukradli psa: "Na netradičný výjazd bola vyslaná hliadka polície. Rekreační športovci oznámili, že pri lyžiarskej bežkárskej trati za obcou Nová Ľubovňa sa nachádza premrznuté malé šteniatko. Policajti zakrátko našli malého psíka v zasneženej krajine schúleného pod stromčekom. Neváhali a psíka zobrali. V neďalekej obci si však jedno dievčatko všimlo prechádzajúce policajné auto, v ktorom sedel policajt a na rukách držal jej psíka. Ani ono nezaváhalo a ihneď telefonicky na polícii oznámilo, že policajti jej ukradli psíka. Policajná hliadka s radosťou odovzdala strateného miláčika jeho majiteľke."

Stránka bola zriadená na začiatku apríla 2017. Len za prvých 24 hodín ju navštívilo približne 6000 ľudí. Polícia by sa podľa minuloročného vyjadrenia prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara rada prostredníctvom modernej komunikácie priblížila viac k verejnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.